Technologia XPeng Motors wyeliminuje największą wadę elektrycznych aut

Chiński producent elektrycznych aut XPeng Motors zamierza zainstalować przy drogach 480 kW ładowarki. Pozwolą one naładować elektryczne auto do 80 procent w czasie zaledwie 12 minut.

Elektryczne samochody mają wprawdzie wiele zalet, ale wciąż największą ich wadą jest czas ładowania akumulatorów. A że ich pojemność jest na tyle mała, że w realnych warunkach pozwalają na przejechanie maksymalnie 250 km, to dalsze podróże stają się problematyczne.

Trzeba bowiem często robić przerwy na doładowanie auta, a to znacznie wydłuża czas ich trwania. Zakładając oczywiście, że uda się znaleźć wolną i sprawną ładowarkę, co wbrew pozorom wcale nie jest takie oczywiste. W naszym kraju jest ich bowiem bardzo mało, więc często są zajęte.

Technologia XPeng Motors naładuje elektryka w 12 minut

Idealnym rozwiązaniem byłaby technologia, pozwalająca naładować auto elektryczne w podobnym czasie do tankowania pojazdu spalinowego. Taki pomysł zamierza zrealizować chiński koncern motoryzacyjny XPeng Motors. Firma wybuduje przy chińskich autostradach sieć ładowarek o mocy 480 kW. Dzięki nim, właściciele elektrycznego SUV’a G9 będą mogli naładować jego baterie od 0 do 80% w czasie zaledwie 12 minut.

Pojazd posiada bowiem 800 V technologię szybkiego ładowania, która umożliwia mu korzystanie z tak mocnych ładowarek. To prawdziwy przełom na polu szybkiego ładowania samochodów, gdyż nawet ładowarki Supercharger oferowane przez Teslę, mają maksymalną moc 250 kW.

Takie ładowarki wyeliminują potrzebę posiadania jednego elektrycznego pojazdu dla miasta i drugiego na dłuższe podróże, z silnikiem spalinowym, do czego zmuszonych jest obecnie wiele rodzin.

Niedawno przeprowadzono eksperyment z szybkim ładowaniem elektrycznym, modelu Porsche Taycan. Podczas podróży z jednego krańca USA do drugiego, auto spędziło przy ładowarkach mniej niż 2,5 godziny. To osiągnięcie było możliwe dzięki technologii ładowania 800 V Taycan i dostępności stacji ładowania CCS DC 350 kW firmy Electrify America.

Porsche Taycan można naładować do 80 procent w czasie 22 minut. Tymczasem nowe ładowarki XPeng Motors o mocy 480 kW, mogą to zrobić w czasie o 10 minut krótszym.

Dzięki temu możliwe stanie się podróżowanie autem elektrycznym także na dłuższych dystansach. Pozwoli to wówczas jeszcze bardziej zatrzeć różnicę pomiędzy pojazdem spalinowym i elektrykiem.

XPeng Motors
XPeng Motors

Źródło

You may also like...