Telefon z funkcją samozniszczenia

Naukowcy z Arabii Saudyjskiej opracowali specjalną technologię idealną dla szpiegów wykonujących misję na terenie wroga. Ich pomysł pozwala w taki sposób zmodyfikować procesor instalowany w telefonie, by można go było szybko zniszczyć.

W filmach szpiegowskich bardzo często pojawia się sprzęt komunikacyjny, posiadający funkcję samozniszczenia. Inżynierom z Uniwersytet Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha (KAUST) udało się jednak stworzyć odpowiednią technologię, która pozwoli przenieść tego typu urządzenie do realnego świata.



Zespół badaczy stworzył bowiem technologię, która pozwala w szybki i efektywny sposób zniszczyć elektronikę wykorzystywanego sprzętu. Ich metoda polega na dodaniu warstwy specjalnego polimeru do produkowanego procesora. Taki procesor wystarczy podgrzać do temperatury 80 stopni Celsjusza (potrzeba do tego 500-600 mW energii), a wówczas rozpoczyna się błyskawiczny proces niszczenia układu.

Całość trwa około 10-15 sekund, czyli znacznie szybciej od dotychczas stosowanych metod, a dzięki nowemu sposobowi, można niszczyć procesory o grubości do 90 mikrometrów. Co ważne, technologia jest bardzo tania, gdyż koszt dodania technologii samozniszczenia do jednego procesora wynosi 15 dolarów w zależności od ilości. Takie chipy można też stosować w komputerach i laptopach.

Tak zmodyfikowany chip umieszczony w telefonie, pozwoli w razie w zagrożenia całkowicie zniszczyć całe urządzenie, chroniąc znajdujące się w nim dane przed wpadnięciem w ręce wroga. Co więcej, proces samozniszczenia można zapoczątkować zdalnie. Naukowcy przebadali bowiem kilka różnych scenariuszy potrzebnych dla rozpoczęcia tego procesu. Można go uruchomić automatycznie np., gdy urządzenie zostanie zabrane z określonej lokalizacji (GPS), padnie na niego światło (czujnik światła) lub podjęta zostanie próba jego otwarcia (sensor nacisku). Można też zrobić to poprzez wpisanie specjalnego kodu w aplikacji.

Na razie technologia KAUST działa tylko na krzemowe układy, jednak naukowcy już pracują nad zastosowaniem jej w innej elektronice, np. w drukowanych obwodach czy też dyskach twardych.

Źródło: BRG.com

You may also like...