Problemy Tesli z panelami solarnymi. Zapaliły się w kilku sklepach Walmartu

Walmart pozwał koncern Tesla w związku z wadliwymi ogniwami solarnymi. W aż siedmiu sklepach zapaliły się panele zainstalowane na dachu, które miały zmniejszyć rachunki za energię.

Koncern Tesla wprawdzie zaczynał swą działalność od produkcji elektrycznych samochodów, lecz teraz skupia się także na innych branżach. Kilka lat temu firma Elona Muska rozpoczęła produkcję ogniw solarnych, które mają pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię, a przy okazji zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Niestety jakość ich wykonania nie jest najlepsza.

Z Teslą od lat współpracuje Walmart, pomagając w realizacji projektów związanych z czystą energią. W ramach tejże współpracy, sieć zainstalowała ogniwa solarne na dachach ponad swych 240 sklepów. Zamówiła też 45 elektrycznych ciężarówek Tesli, które miała dodać do własnej floty pojazdów.

Walmart jest jednak na tyle niezadowolony ze współpracy z firmą Elona Muska, że wytoczył jej proces. Sieć twierdzi, że od listopada zeszłego roku w siedmiu sklepach zapaliły się zainstalowane na dachu ogniwa. Pozew Walmart dotyczy naruszenia umowy, rażącego niedbalstwa i niedostosowania się do standardów branżowych. Sieć domaga się usunięcia paneli ze wszystkich sklepów, w których je zainstalowano, a także wypłacenia odszkodowania za straty spowodowane przez pożary.

Według Walmartu pracownicy Tesli przeprowadzający ich rutynową inspekcję, nie mieli nawet podstawowej wiedzy i przeszkolenia w zakresie obsługi tej technologii. Sieć twierdzi też, że ogniwa nie były prawidłowo uziemione, zaś instalacja elektryczna nie była właściwie wykonana. Co gorsza, same ogniwa posiadały mnóstwo defektów widocznych gołym okiem.

Już od pewnego czasu zainteresowanie ogniwami amerykańskiej firmy znacząco spadło. W drugim kwartale bieżącego roku zainstalowano panele o łącznej mocy jedynie 29 MW, co było wynikiem rekordowo niskim. W szczycie popularności, firma SolarCity, którą Tesla kupiła w 2016 roku za 2,6 mld dolarów, w jednym kwartale potrafiła zainstalować ogniwa o mocy aż 200 MW. Afera z siecią Walmart na pewno nie pomoże w zwiększeniu sprzedaży.

Tesla

Źródło

You may also like...