TikTok uznany za zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa

Amerykańska marynarka uznała popularną aplikację TikTok, za zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Zakazała więc używania jej na rządowych telefonach.

Amerykanie już od dawna oskarżają Huawei o szpiegowanie na rzecz chińskiego rządu, choć nie są w stanie w żaden sposób tego udowodnić. Od pewnego czasu podobne oskarżenia wysuwają również wobec niezwykle popularnej aplikacji TikTok, używane przez setki milionów posiadaczy smartfonów.

Amerykańska marynarka wojenna właśnie uznała tę aplikację za zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Dlatego wprowadziła zakaz używania jej na rządowych smartfonach, o czym poinformowano na oficjalnym profilu na Facebooku. Opublikowany tam komunikat informuje, że smartfony posiadające chińską aplikację, będą miały zablokowany dostęp do wewnętrznej sieci wojskowej.

Blokadę aplikacji wprowadzono w życie w minionym tygodniu, lecz marynarka walczy z nią już od kilku miesięcy. W listopadzie przygotowano bowiem instrukcję dla kadetów, by unikali tej usługi. Na razie nie wiadomo czy blokada obejmie także inne aplikacje społecznościowe, czy też wyłącznie chińską.

Dodam, że Navy Marine Corps Intranet to największa wewnętrzna sieć komputerowa na świecie. Składa się z ponad 250 tys. komputerów rozmieszczonych w 620 lokalizacjach, w tym USA, Japonii oraz Hawajów. Jest od niej zależnych ponad 700 marines, marynarzy oraz pracowników cywilnych, a zawiera ona 2,3 petabajty danych.

Wprawdzie nie ma pewności, czy TikTok faktycznie jest zagrożeniem, to nie można takiej możliwości bagatelizować. Przykładem jest inna popularna aplikacja, jaką jest komunikator ToTok. Odkryto właśnie, że jest to narzędzie szpiegowskie należące do arabskiego wywiadu.

TikTok

Źródło

You may also like...