Twórca sklepu Amazon chce skolonizować Księżyc

Jeff Bezos, którego znamy głównie z jednego z największych sklepów internetowych, jakim jest Amazon, ma ambitniejsze plany. Jego kosmiczne konsorcjum Blue Origin zamierza bowiem skolonizować Księżyc, budując tam bazy.

Kończące się surowce naturalne naszej planety sprawiają, że coraz więcej firm zaczyna inwestować w przemysł kosmiczny. Zajmuje się tym nie tylko Elon Musk, który niedawno wysłał Teslę na Marsa, ale również miliarder Jeff Bezos. Właściciel sklepu Amazon od paru lat ma firmę Blue Origin, która pracuje nad technologiami umożliwiającymi podbój kosmosu.

Podczas konferencji Space Development Conference, która kilka dni temu odbyła się w Los Angeles, mówił o swych planach dotyczących kolonizacji Księżyca. Bezos chciałby przekształcić naturalnego satelitę naszej planety w centrum ciężkiego przemysłu, co pozwoliłoby znacznie oszczędzić zasoby pozostałe na naszej planecie.

Jego zdaniem taki projekt byłby możliwy do realizacji już w ciągu kilku dekad, a przyniósłby wiele korzyści. Zmniejszone ciążenie i brak atmosfery, pozwoliłyby znacznie łatwiej wykonywać to co obecnie robi się na Ziemi. Przede wszystkim wymagałoby to dużo mniejszych ilości energii, a dodatkowo nie trzeba by się było martwić zanieczyszczeniem atmosfery.

Oczywiście taka produkcja częściowo wymagałaby dostarczania minerałów i surowców z Ziemi, gdyż nie wszystko da się znaleźć na Księżycu, ale potem byłoby znacznie łatwiej. Nie byłoby natomiast problemu z energią, którą dostarczałyby nieustannie działające panele słoneczne, a woda dostępna jest pod powierzchnią. Budulec także jest powszechnie dostępny, gdyż na Księżycu pełno jest regolitu.

Bezos wystosował już do NASA propozycję współpracy, w celu stworzenia lądownika. Pojazd pozwoliłby przetestować możliwości w zakresie produkcji oraz stworzenia schronień dla ludzi. Lądownik byłby w stanie dostarczyć na powierzchnię Srebrnego Globu aż 5 ton ładunku, co w zupełności wystarczyłoby do prowadzenia poważnych prac. Pełna realizacja projektu wymagałaby jednak znacznie szerszej współpracy i większych funduszy. Bezos ma więc nadzieję, że przyłączą się do niego agencje kosmiczne innych państw.

Warto dodać, że nie tylko prywatny sektor interesuje się budową baz na Księżycu. Podobne plany mają także Rosjanie oraz Chińczycy.

Amazon

Źródło: Geekwire.com

You may also like...