Twórcy ransomware GrandCrab zarobili 2 miliardy dolarów

Groźne ransomware GrandCrab nie będzie nam już zagrażało. Jego twórcy ogłosili odejście na emeryturę, po tym jak na swej działalności udało im się zarobić 2 miliardy dolarów.

Aktualnie jednym z największych zagrożeń dla użytkowników komputerów, są tzw. ransomware. To złośliwe oprogramowanie, które szyfruje nam ważne pliki lub całe dyski, domagając się następnie okupu za ich odblokowanie.

Tego typu narzędzia są prawdziwym utrapieniem, gdyż praktycznie nie ma innej metody na ich odzyskanie. Szyfrowanie jest bardzo zaawansowane, więc bez klucza jego złamanie jest praktycznie niemożliwe. Wprawdzie do niektórych rodzajów tego oprogramowania klucze są dostępne, ale to wyjątki. Co gorsza, nawet zapłacenie okupu nie gwarantuje, że uda nam się odzyskać pliki.

2 mld dolarów zysku

Dla hakerów ransomware jest jednak prawdziwą żyłą złota, która przynosi im niewyobrażalne pieniądze. Przykładem tego są twórcy narzędzia o nazwie GrandCrab, którzy właśnie ogłosili odejście na emeryturę. Można śmiało założyć, że będą ją spędzać na jakieś prywatnej wyspie, popijając najdroższego szampana, gdyż na swej działalności zarobili okrągłe 2 miliardy dolarów.

Według specjalistów z Bitdefender Labs, GrandCrab pojawiło się w 2018 roku, a jego autorzy pochodzą prawdopodobnie z byłego bloku sowieckiego. W niecały rok opanowało ponad 50 procent rynku ransomware. A dzięki przemyślanemu modelowi biznesowemu, autorzy zarabiali na nim ogromne pieniądze.

Nie sprzedawali bowiem swego produktu za jednorazową opłatą, jak to ma zazwyczaj miejsce. Każdy kto go kupił, zobowiązywał się bowiem do oddawania autorom 40 procent wyłudzonych pieniędzy. Dzięki dużej liczbie klientów, do twórców płynęła więc prawdziwa rzeka pieniędzy, przy czym sami nie musieli praktycznie nic robić. W ten sposób udało im się zarobić 2 mld dolarów, więc uznali że mają już dość środków i postanowili zakończyć swą działalność. Dla ofiar, których w przyszłości zaatakuje GrandCrab może to oznaczać spory problem. Autorzy skasują bowiem także klucze deszyfrujące, więc nawet jeśli zapłacą okup, nie odzyskają własnych plików.

Ofiary GrandCrab mogą odblokować pliki za darmo

Na szczęście nie wszystko może być jeszcze stracone. Bitdefender Labs uważa bowiem, że twórcy współpracują z władzami wielu państw, by opracować narzędzia, pozwalające odzyskać pliki całkowicie za darmo. W ten sposób całkowicie zakończą działalność, odcinając swych klientów od zysków.

GrandCrab

Źródło: Bitdefender.com

You may also like...