Brytyjczycy mogą zrezygnować z używania sieci 5G firmy Huawei

Brytyjski rząd może zrezygnować z użytkowania sieci 5G opracowanej przez firmę Huawei. Powodem są podejrzenia związane z bezpieczeństwem jej sprzętu.

Amerykanie już wiele miesięcy temu wytoczyli wojnę chińskiemu koncernowi Huawei, oskarżając go o szpiegowanie na rzecz chińskiego rządu. Wprawdzie Amerykanom nie udało się oficjalnie potwierdzić tych zarzutów. Mimo to, kolejne kraje rezygnują z używania telekomunikacyjnego sprzętu oferowanego przez tę firmę.

Nie można wykluczyć, że wkrótce dołączy do nich również Wielka Brytania. Tamtejszy rząd zastanawia się aktualnie nad rezygnacją z używania sieci 5G opracowanej przez Huawei. Istnieją bowiem obawy związane z bezpieczeństwem technologii tego producenta.

Decyzji w tej sprawie jeszcze ostatecznie nie podjęto. Najpierw Supply Chain Review przeprowadzi ocenę chińskich urządzeń, pod kątem poziomu ich bezpieczeństwa. Jest to organ zarządzany przez Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu, zaś wyniki przeprowadzonej analizy będą znane opinii publicznej już w marcu lub kwietniu. Wtedy także poznamy dalsze losy chińskiego koncernu.

Warto dodać, że brytyjskie firmy budują swe sieci 5G w oparciu o sprzęt Hauwei ze względu jego zaawansowanie technologiczne. Chiński koncern posiada bowiem więcej inżynierów działu badawczo-rozwojowego w porównaniu do innych dostawców. Dzięki temu opracowana przez niego technologia jest dużo bardziej innowacyjna od konkurencji.

Jeśli jednak chiński koncern zostanie odcięty od brytyjskiego rynku, cały kraj może przez to ucierpieć. Eksperci uważają bowiem, że opóźni to wprowadzenie sieci 5G do użytku o około 12-18 miesięcy. Tyle bowiem potrwają testy sprzętu innych dostawców oraz wdrożenie go w całym kraju. Oznacza to również znacznie wyższe koszty dla samych konsumentów, gdyż firmy z pewnością zrekompensują sobie w ten sposób wyższe nakłady poniesione na wymianę sprzętu.

sieci 5G

Źródło: Bbc.co.uk

You may also like...