Unia Europejska zakazuje aplikacji TikTok na służbowym sprzęcie
Komisja Europejska wprowadziła właśnie zakaz używania aplikacji TikTok na służbowych telefonach i tabletach. Do 15 marca urzędnicy mają czas na usunięcie popularnego programu.
Niezwykle popularna aplikacja TikTok, która ma na całym świecie ponad miliard użytkowników, od dawna wzbudza obawy dotyczące bezpieczeństwa. Amerykanie od dawna twierdzą, że narzędzie do publikowania w sieci krótkich filmików, może służyć do szpiegowania użytkowników przez chiński rząd. I nie są to bynajmniej obawy bezpodstawne, gdyż w zeszłym roku potwierdzono, że aplikację wykorzystano do szpiegowania dziennikarzy.
Unia Europejska również nie jest pozytywnie nastawiona do wspomnianej aplikacji, dlatego Komisja Europejska właśnie zakazała używania go na służbowym sprzęcie. Każda z 32 tys. osób zatrudnianych przez unijny parlament, do 15 marca ma czas na usunięcie aplikacji ze służbowych smartfonów oraz tabletów. Jeśli tego nie zrobi, wówczas utraci dostęp do wszystkich firmowych aplikacji, w tym poczty elektronicznej oraz biznesowej wersji komunikatora Skype.
Decyzja Parlamentu Europejskiego nie spodobała się firmie ByteDance będącej twórcą aplikacji, która już wydała oświadczenie w tej sprawie.
“Jesteśmy rozczarowani tą decyzją, którą uważamy za błędną i opartą na fundamentalnych nieporozumieniach. Skontaktowaliśmy się z Komisją, aby wyjaśnić sprawę i wyjaśnić, w jaki sposób chronimy dane 125 milionów ludzi w całej UE, którzy co miesiąc odwiedzają TikTok.”
Dodam jednak, że nie tylko Europa blokuje aplikację na służbowym sprzęcie. Wcześniej na podobny krok zdecydował się również amerykański rząd. Z własnej inicjatywy tak samo postąpiły władze wielu amerykańskich stanów. Prowadzone są też działania, które mają na celu całkowite usunięcie aplikacji z amerykańskiego rynku.
Poza tym Komisja Europejska prowadzi także wiele śledztw dotyczących aplikacji, skupiających się na tym w jaki sposób ByteDance wykorzystuje dane użytkowników.
Technogadżet w liczbach