Użytkownicy smartfonów czują fantomowe wibracje

Osoby, które straciły kończynę w wypadku, często czują jej fantomowe swędzenie, lub ból, mimo że coś takiego nie powinno mieć miejsca. Okazuje się, że podobnego efektu doświadczają posiadacze telefonów komórkowych nastawionych na wibracje.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców, niemal 90 procent użytkowników smartfonów, bardzo często czuje takie fantomowe wibracje, sądząc iż jego telefon właśnie dzwoni. Wyciągają go z kieszeni, by odebrać połączenie, a tymczasem okazuje się, że żadnego połączenia nie ma.

Doktor Larry Rosen, główny psycholog studiujący takie zachowania uważa, że dzieje się tak dlatego, iż nasz mózg przyzwyczaja się do częstych wibracji telefonu tak bardzo, że z czasem zaczyna je sobie wyobrażać. Jego zdaniem przypomina to trochę kompulsywne zachowanie, czyli potocznie mówiąc nerwicę natręctw, tak jak w przypadku ludzi, których obsesją jest nieustanne mycie rąk. Oczywiście zdaniem psychologa nie jest to obsesja, lecz może się szybko w nią zmienić, tym bardziej, że takie uczucie jest wśród użytkowników telefonów bardzo powszechne.

Krótko mówiąc, lepiej w takim wypadku używać dźwiękowego dzwonka, zamiast wibracji.

Źródło: Npr.org

You may also like...