Popcorn nowym materiałem ocieplającym domy przed zimnem

Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Georga Augusta opracowali nową technikę ocieplania domów przed chłodem. Wykorzystują w tym celu popcorn zmieniony w piankę.

Nie ma chyba nikogo kto choć raz w życiu nie próbowałby popcornu. Jest to bowiem ulubiona przekąska podczas wieczorów filmowych organizowanych z rodziną i przyjaciółmi. Okazuje się jednak, że służy nie tylko do spożycia, ale może też mieć zupełnie inne zastosowanie, stanowiąc materiał ocieplający nasze domy i chroniący przed chłodem.

Zazwyczaj jako izolację termiczną naszych domów, która zapewnia ochronę przed zimnem, stosuje się rozszerzoną piankę polistyrenową (EPS). To materiał tani i bardzo lekki, jednak nie jest biodegradowalny i bardzo trudny w recyklingu. Naukowcy z Uniwersytetu Georga Augusta w Getyndze opracowali jednak alternatywę dla pianki w postaci popcornu.

popcorn

Proces produkcji rozpoczyna się od mechanicznego rozdrobnienia ziaren kukurydzy na granulki, a następnie rozprężania za pomocą pary pod ciśnieniem. Potem granulki miesza się ze środkiem wiążący pochodzenia roślinnego i białkiem, a powstałą w ten sposób mieszaninę sprasowuje w formie. Po utwardzeniu spoiwa powstaje arkusz, blok lub inny element, który jest gotowy do użycia.

Badacze twierdzą, że materiał z popcornu lepiej pochłania ciepło lepiej niż EPS, jest znacznie mniej łatwopalny i może być kompostowany. Da się go również rozdrobnić do ponownego użycia, wykorzystać do produkcji biogazu, a po zużyciu nawet jako paszę dla zwierząt. Oprócz tego, wraz z ziarnami , do jego produkcji można wykorzystać odpady przemysłu kukurydzianego, takie jak połamane kolby.

popcorn

Niemiecka grupa Bachl zdobyła już licencję na technologie i zamierza ją stosować w izolacji budynków. Inne możliwe zastosowania tego materiału obejmują opakowania ochronne/izolacyjne, elementy sprzętu sportowego i lekkie części samochodowe.

Źródło

You may also like...