Nastolatek ukradł 36 mln dolarów w kryptowalucie. Wpadł przez unikalny nick

Kanadyjska policja dokonała aresztowania nastolatka odpowiedzialnego za kradzież 36 mln dolarów w kryptowalucie. Wykorzystał do tego celu podmianę karty SIM.

Jeszcze do niedawna jednym z najgroźniejszych rodzajów ataku był phising. Socjotechnika polegająca na wyłudzeniu danych do kont bankowych była niezwykle skuteczna i przynosiła przestępcom niemałe dochody. Wzrost świadomości użytkowników dzięki pojawiającym się w mediach ostrzeżeniom sprawił jednak, że ten rodzaj ataku stał się mniej efektywny. Dlatego przestępcy przerzucili się na atak wykorzystujący podmianę karty SIM.

Nasze telefony nie służą bowiem wyłącznie do kontaktu. Coraz częściej pełnią też funkcję portfeli używanych nie tylko do płatności w sklepach, ale też do przechowywania kryptowaluty. Urządzenia przenośne mają dostęp do ogromnych środków finansowych i ten fakt wykorzystują przestępcy, aby je kraść.

W tym celu stosują ataki typu SIM swapping, polegające na podmianie karty SIM. Przestępca podszywając się pod właściciela telefonu dostaje duplikat jego karty SIM. Mając go, uzyskuje wówczas dostęp do usług, z których korzystał właściciel telefonu. W zeszłym roku amerykańskie i europejskie służby rozbiły jedną z grup zajmujących się tym procederem, która ukradła ponad 100 mln dolarów. Niestety takich przestępstw jest coraz więcej.

Kanadyjska policja z Ontario, przy współpracy FBI oraz Secret Servce aresztowała nastolatka odpowiedzialnego za kradzież 36 mln dolarów w kryptowalucie. Była to największa dotąd kradzież kryptowaluty dokonana przez jedną osobę. Po otrzymaniu nowej karty SIM nastolatek zdołał przechwycić dwuskładnikowe kody uwierzytelniające i zalogował się na konto kryptowaluty ofiary.

Policja poinformowała, że dochodzenie w tej sprawie rozpoczęto w marcu 2020 r. Śledczy zauważyli wtedy, że część kryptowalut skradzionych podczas ataku posłużyła do zakupu unikalnego nicka w jednej z gier online. Umożliwiło to służbom identyfikację domniemanego sprawcy, a następnie dokonanie jego zatrzymania.

Podczas aresztowania, kanadyjska policja skonfiskowała również 5,5 miliona USD w kryptowalutach.

kryptowalucie

Źródło

You may also like...