Walmart uruchomił pierwszy sklep obsługiwany przez sztuczną inteligencję

Walmart rzuca wyzwanie Amazonowi i również wykorzystuje nowoczesne technologie w swych sklepach. Sieć uruchomiła właśnie pierwszy sklep wspierany przez SI.

Przyszłość handlu detalicznego będzie wyglądała zupełnie inaczej niż teraz. Pewne pojęcie o nadchodzących zmianach dają nam sklepy Amazon Go, których obsługą zajmuje się nowoczesna technologia i algorytmy sztucznej inteligencji. Są to placówki praktycznie pozbawione personelu, a klient robiący zakupy nie musi stać w kolejce do kasy. Wszystkie produkty podliczane są bowiem automatycznie, zaś jego kartę płatniczą obciąża odpowiednia kwota.

Walmart również podąża w kierunku nowoczesnych rozwiązań w handlu i właśnie uruchomił w Levittown pierwszy sklep obsługiwany przez SI. Placówka nazywa się Intelligent Retail Lab i w odróżnieniu od Amazon Go nie jest sklepem bez personelu. Zastosowane w nim rozwiązania nie mają na celu pozbycie się pracowników, lecz ułatwienie im pracy.

Współpraca systemów optycznych oraz narzędzi analitycznych pozwala monitorować zapasy produktów, rejestrując które z nich klient zdejmuje z półki. W ten sposób w czasie rzeczywistym SI określa ilość towaru znajdującego się na półkach i w przypadku gdy się skończy, pracownicy otrzymują informację o konieczności jego uzupełnienia. Dzięki temu mają więcej czasu, aby zająć się klientami bardziej bezpośrednio. W sklepie znajdują się także kioski informacyjne, wyjaśniające klientom techniczne aspekty funkcjonowania całej placówki.

Jest to na razie tylko eksperyment, którego zadaniem jest dostarczenie firmie odpowiednich informacji. Dzięki nim będzie można określić na ile użyteczne będą takie sklepy.

Walmart

Źródło: Walmart.com

You may also like...