Według CIA Huawei jest sponsorowane przez chiński rząd

CIA twierdzi, że Huawei otrzymuje pieniądze od chińskiego wywiadu. Agencja wywiadu uważa więc, że jej infrastruktura łączności może być używana do szpiegowania.

Amerykanie nadal próbują udowodnić, że koncern Huawei szpieguje na rzecz chińskiego rządu. Już od kilku lat ostrzegają inne kraje, że chiński gigant ma ścisłe powiązania z rządem, któremu przekazuje istotne informacje, uzyskiwane za pomocą produkowanych przez siebie urządzeń. Koncern oczywiście ciągle zaprzecza tym zarzutom, lecz Amerykanie uważają go za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Jak donosi brytyjski The Times, CIA poinformowało swe odpowiedniki w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii o kolejnych odkryciach. Według agencji, Huawei dostało pieniądze od Centralnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Komunistycznej Partii Chin. Jest to trzecia gałąź chińskiej państwowej sieci wywiadowczej.

Anonimowe źródła w Wielkiej Brytanii twierdzą, że raport ze szczegółami odkrycia CIA poznali jedynie wysoko postawieni urzędnicy, więc nie wiadomo dokładnie co może zawierać.

Nie jest to jednak pierwszy raz gdy amerykański wywiad ostrzega przed Huawei oraz innymi chińskimi firmami takimi jak ZTE. Powodem są obawy, że mogą pomagać chińskiemu rządowi w szpiegowaniu. Wywiad twierdzi m.in., że Ren Zhengfei będący współzałożycielem chińskiego giganta, to były członek Ludowej Armii Wyzwolenia. Dlatego udostępnia swą infrastrukturę wywiadowi celem gromadzenia informacji.

Nie wiemy na ile prawdziwe są te zarzuty, ale w przeszłości kilku chińskich producentów smartfonów przyłapano na szpiegowaniu użytkowników. Nie ma wprawdzie niezbitych dowodów na to, że Huawei również tak robi, lecz niczego nie można wykluczyć.

Huawei

Źródło: Thetimes.co.uk

You may also like...