WhatsApp narusza prawo do prywatności

Użytkownicy smartfonów, albo przyzwyczaili się już do tego, że są szpiegowani, albo po prostu o tym nie wiedzą. Tymczasem coraz więcej aplikacji wymaga dostępu do prywatnych danych.

Jeśli używacie aplikacji WhatsApp, będącej internetowym komunikatorem, to lepiej szybko ją skasujcie, ponieważ ustalono właśnie, że aplikacja narusza prawo domagając się dostępu do naszej książki telefonicznej. Do takiego wniosku doszli wspólnie kanadyjskie biuro ds. ochrony prywatności oraz holenderskie organa zajmujące się ochroną danych.

Uznano, że WhatsApp narusza międzynarodowe prawo dotyczące prywatności, a czyni to poprzez przejęcie kontroli nad naszą książką telefoniczną, bezprawnie przejmując wszystkie znajdujące się tam numery i to zarówno użytkowników używających tej aplikacji, jak również osób, które nigdy z niej nie korzystały.

Obie agencje podkreślają, że nada będą monitorować WhatsApp i jeśli ten sam model będzie nadal wykorzystywany, być może zdecydują się nałożyć karę. Na razie producenci aplikacji nie komentują tych rewelacji.

Źródło: Reuters.com

You may also like...