WhatsApp narzędziem groźnej dezinformacji
Popularna aplikacja WhatsApp oraz inne media społecznościowe, stały się w Indiach narzędziem groźnej dezinformacji. Z powodu rozpowszechnianej fałszywej plotki, w zeszły weekend życie straciły dwie osoby.
W dzisiejszych czasach media społecznościowe są idealnym narzędziem do szerzenia dezinformacji. Tak zwane fake newsy mogą spowodować wiele złego, dlatego firmy z branży internetowej aktywnie walczą z nich rozpowszechnianiem. Niestety nie wszędzie udaje się to robić skutecznie, czego przykładem są ostatnie wydarzenia z Indii.
W miniony weekend dwójka mężczyzn została pobita na śmierć w jednej z indyjskich wiosek. 29-letni inżynier audio Nilotpal Das oraz 30-letni artysta Abijeet Nath, zatrzymali się, by zapytać o drogę, gdy zostali zaatakowani przez wściekły tłum, uważający ich za porywaczy dzieci. Policja zatrzymała 18 osób odpowiedzialnych za atak, zaś wideo z tego wydarzenia szybko stało się viralem.
Wszystko przez fałszywą plotkę rozpowszechnianą m.in., przez WhatsApp oraz inne media społecznościowe. Pochodzi ona rzekomo od pakistańskiej organizacji chroniącej dzieci i ostrzega przed obcymi, którzy ponoć przybywają do miast, by porywać dzieci. Fałszywka została dobrze przygotowana, gdyż zawiera zdjęcia martwych dzieci, więc łatwo wywołuje panikę, szczególnie wśród mieszkańców wiosek.
Sprawa zrobiła się na tyle poważna, by indyjski rząd postanowił podjąć działania zwalczające te zjawisko. W ciągu ostatnich dwóch lat, z powodu podobnych plotek, życie straciło bowiem ponad 10 osób. Władze zamierają więc stworzyć specjalną jednostkę, której zadaniem będzie monitorowanie sieci, by sprawnie eliminować takie fałszywe informacje. Równocześnie policja zamieściła w popularnych mediach społecznościowych informacje dementujące wspomnianą plotkę.
Dodam, że WhatsApp jest w Indiach niezwykle popularną aplikację, a korzysta tam z niej ponad 250 mln osób. Szczególnie chętnie wykorzystywana jest jako narzędzie walki politycznej, zwłaszcza w okolicach wyborów i może stanowić świetny nośnik fałszywych informacji. Takie kampanie jak widać, mogą być jednak śmiertelnie niebezpieczne.
Źródło: Bbc.com
Technogadżet w liczbach