Wiadomość z linkiem może zdalnie zawiesić iPhone’a

Apple ma znowu problemy z aplikacją Messages, używaną w systemach iOS oraz macOS. Odkryta w niej luka pozwala zawiesić iPhone’a, poprzez wysłanie w wiadomości linka do strony.

Apple wciąż nie może sobie poradzić z błędami w firmowych aplikacjach, które mogą irytować użytkowników sprzętu. Pozwalają bowiem zdalne zdalnie zawiesić iPhone’a, co w przypadku posiadania kolegów uwielbiających robić żarty, może stanowić problem.

Takich przypadków w przeszłości było już co najmniej kilka. Jeden z nich miał miejsce kilka lat temu i wykorzystywał system renderowania fontów CoreText. Wówczas wystarczyło wysłać do użytkownika wiadomość zawierającą ciąg arabskich liter, by zawiesić telefon. Nieco później pojawił się kolejny atak o nazwie Effective Power, wywołujący identyczne skutki.

Wygląda na to, że problem nie został rozwiązany, gdyż objawił się ponownie. Tym razem jest mniej destrukcyjny, ale nadal bardzo upierdliwy. A wykorzystuje aplikację Messages, używaną do prowadzenia rozmów.

Wystarczy wysłać użytkownikowi link do serwisu GitHub, a efekt tego działania jest bardzo różny. Czasem może to być zawieszenie się samej aplikacji, innym razem całego smartfona. W niektórych przypadkach efekt dotyka zarówno odbiorcę wiadomości, jak i jej nadawcę. W przypadku macOS wiadomość może zawiesić przeglądarkę Safari lub bardzo spowolnić działanie aplikacji Messages.

Jak dotąd nie znaleziono przyczyny tak dziwnego zachowania sprzętu powodowanego przez zwykły link. Nie jest to oczywiście krytyczny błąd. Aby usunąć jego skutki, wystarczy tylko skasować konwersację i rozpocząć nową, by pozbyć się problemu.

zawiesić iPhone'a

Źródło: Slashgear.com

You may also like...