Wibrujący rękaw ułatwi komunikację w obcych językach

Studenci z Politechniki w Eindhoven opracowali nowatorską technologię, która ułatwi porozumiewanie się w obcych językach. To wibrujący rękaw, który umożliwia zrozumienie osoby posługującej się innym językiem.

Ludzie mieszkający na naszej planecie posługują się tysiącami różnych języków, więc czasem porozumiewanie się może być bardzo trudne. Naturalnie można nauczyć się komunikowania się w języku innym niż ojczysty, ale to wymaga czasu. Na szczęście istnieje technologia, która może zlikwidować barierę językową, umożliwiając dogadanie się z obcokrajowcem.

Wibrujący rękaw narzędziem komunikacji w obcych językach

Na rynku jest wiele różnych translatorów, czy to w postaci urządzeń, czy też aplikacji na smartfony. Stale powstają jednak nowe technologie ułatwiające porozumiewanie się, a twórcami kolejnej z nich są studenci z Politechniki w Eindhoven. Zespół przez ostatnie 12 miesięcy pracował nad sposobem rozumienia języka obcego za pomocą wibracji.

Opracowany przez nich system składa się z komputera zajmującego się konwertowaniem tekstu pisanego na język angielski, a także specjalnego rękawa. Na razie technologia obsługuje tylko jeden język. Zespół pracuje jednak nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji, aby możliwe było tłumaczenie mowy w dowolnym języku. Opracowali też sposób na zintegrowanie technologii z odzieżą.

Studenci opracowali specjalny rodzaj języka wibracyjnego opartego na 39 różnych dźwiękach z języka angielskiego. A każdemu z nich przyporządkowano inną wibrację. System wykorzystując te dane w odpowiedni sposób uruchamia silniki zamontowane w specjalnym rękawie, tworząc w ten sposób pojedyncze słowa oraz całe zdania.

Oczywiście aby korzystanie z tej technologii było możliwe, najpierw należy nauczyć się słownika wibracji. Pomysłodawcy twierdzą jednak, że nie jest to trudne i jeden z członków zespołu opanował go w miesiąc, podczas godzinnych lekcji odbywających się co dwa dni.

Technologia dla niesłyszących

Jeśli zespołowi uda się sprawić, by system tłumaczył mowę w czasie rzeczywistym, będzie to ogromny sukces. Technologia umożliwi bowiem nie tylko łatwe porozumiewanie się z osobą mówiącą w innym języku. Ale też może być niezwykle przydatna dla niesłyszących. Zamiast polegać na wizualnych metodach komunikacji, jak czytanie z ruchu warg lub język migowy, osoba będzie w stanie wyczuć to, co zostało powiedziane.

Co ważne, technologia umożliwi niesłyszącym komunikowanie się z praktycznie każdym, bez względu na to czy znają język migowy.

wibrujący rękaw
Eindhoven University of Technology

Źródło

You may also like...