Wiemy jak brazylijscy złodzieje włamują się do kradzionych iPhone’ów
Dziennikarze Folha de S. Paulo ustalili, w jaki sposób brazylijscy przestępcy włamują się do kradzionych iPhone’ow. Wykorzystują w tym celu najczęściej adres email użytkownika.
Parę tygodni temu pisałem o rosnącej w Brazylii fali przestępstw kradzieży iPhone’ów. Przestępcy wyrywają ludziom telefony na ulicy, a następnie uzyskują dostęp do telefonów i tym samym do mobilnej bankowości używanej przez ofiary. Dzięki temu mogą szybko okradać ich konta bankowe, nieźle się na tym bogacąc.
Brazylijscy przestępcy okradają konta
Policja była bezradna wobec tego typu przestępstw, gdyż nie miała pojęcia w jaki sposób złodziejom udaje się omijać zabezpieczenia telefonów. Dziennikarze Folha de S. Paulo, którzy jako pierwsi opisali całą sprawę, informują teraz w jaki sposób bandyci okradają swe ofiary. Według dziennikarzy zagadkę udało się rozwiązać dzięki aresztowaniu członka jednego z gangów zamieszanych w ten proceder. Z uzyskanych informacji wynika, że wykorzystywana technika działa na szerokiej gamie smartfonów, od modelu iPhone 5, do iPhone’a 11.
Metoda zasadniczo jest dość prosta. Otóż przestępcy wybierają ze smartfona kartę SIM, umieszczając ją w innym telefonie. Następnie przeszukują media społecznościowe właściciela smartfona, takie jak Facebook, czy Instagram, aby zdobyć jego email. Bardzo często ten sam adres jest powiązany z Apple ID, co pozwala im zresetować hasło za pomocą numeru telefonu.
Gdy mają już nowe hasło, mogą uzyskać dostęp do iCloud Keychain, co pozwala im dostać się do haseł użytkownika przechowywanych w urządzeniu. Czasem sprawa jest znacznie łatwiejsza, gdyż niektórzy użytkownicy nie przywiązują dużej wagi do bezpieczeństwa i przechowują hasła w aplikacji Notatki.
Włamanie do smartfona jest proste
W rozwiązaniu zagadki bez wątpienia pomogło aresztowanie 22-letniego informatyka. Wyjawił on policji, że zna co najmniej trzy inne osoby, które instruują przestępców zainteresowanych uzyskaniem haseł ze skradzionych smartfonów. Dzięki tym informacjom funkcjonariusze aresztowali 12 osób oraz zidentyfikowali 28 innych, którzy również są zamieszani w kradzieże smartfonów.
Policja nie wyklucza jednak, że niektóre gangi mogą mieć bardziej wyrafinowane narzędzia służące do odblokowywania kradzionych smartfonów.
Technogadżet w liczbach