Nadchodzi nowa generacja standardu WiFi

Już w przyszłym roku pojawi się nowa generacja standardu bezprzewodowej łączności WiFi, która będzie lepsza od poprzedniej. Odpowiedzialna za niego organizacja Wi-Fi Alliance, postanowiła również zmienić nieco jego nazewnictwo.

Dziś trudno sobie wyobrazić życie bez WiFi. Bezprzewodowa łączność umożliwia nam korzystanie przesyłanie plików do urządzeń przenośnych, komputerów, a także całej masy sprzętu z kategorii Internetu Rzeczy. Z biegiem czasu standard staje się coraz bardziej funkcjonalny, zapewniając większą prędkość przesyłu danych, a już w przyszłym roku pojawi się zupełnie nowa jego wersja.

Przeciętni użytkownicy mogą jednak nieco pogubić się w oznaczeniach standardu łączności, więc Wi-Fi Alliance postanowiło go uprościć. Zamiast więc skomplikowanej nazwy składającej się z cyfr i liter, kolejne wersje zostaną po prostu ponumerowane. I tak nowa generacja 802.11ax, która pojawi się w przyszłym roku będzie nazywać się Wi-Fi 6. Natomiast 802.11ac przyjmie nazwę WiFi 5.

Nie będzie to jednak żadna rewolucja łączności WiFi, a raczej usprawnienie, które pozwoli wydłużyć zasięg oraz zwiększyć prędkość pobierania. Dzięki temu więcej urządzeń będzie mogło funkcjonować w tym samym obszarze. Nowy standard będzie też miał więcej zastosowań dla urządzeń z kategorii Internetu Rzeczy, dla których zużycie energii.

Oprócz zmian w działaniu bezprzewodowej łączności, pojawi się także nowe logo, które widzimy na pasku statusu naszego smartfona lub laptopa. Będzie ono nie tylko pokazywać siłę sygnału, ale też typ sieci, z której korzystamy. Jeśli więc połączymy się z siecią 802.11ax, zobaczymy na ekranie paski siły sygnału razem z małą cyfrą 6.

Pierwsze urządzenia z WiFi 6 pojawią się w sprzedaży na początku przyszłego roku.

łączności WiFi

Źródło: Wi-fi.org

You may also like...