Windows 10 atakuje Niebieskim Ekranem Śmierci

Windows 10 ponownie stwarza użytkownikom problemy. Najnowszy bug za pomocą pojedynczego linka może spowodować pojawienie się niebieskiego ekranu śmierci.

Windows 10 nigdy nie był bezproblemowym systemem operacyjnym i praktycznie od samego początku sprawiał użytkownikom masę kłopotów. Najwięcej problemów dotyczy przeróżnych bugów pojawiających się w tej platformie, które bardzo często stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych.

Nie dalej jak tydzień temu odkryto błąd powodujący uszkodzenie pliki zapisane na dysku twardym. Wystarczyło jedynie otworzyć plik, rozpakować archiwum ZIP lub otworzyć plik HTML. Bug miał związek z odkrytą niedawno luką w systemie NTFS. A można go było aktywować w zasadzie na dowolnym komputerze z zainstalowanym systemem. I to również zdalnie.

Microsoft wprawdzie udostępnił łatkę likwidującą wspomniany błąd. Bleeping Computer donosi jednak o kolejnym błędzie, który może być równie groźny. Bug wykorzystuje bowiem URL lub link do wewnętrznej lokacji systemu Windows. A co gorsza jego aktywacja wcale nie wymaga od użytkownika kliknięcia. Uruchomienie buga powoduje wywalenie się systemu i wyświetlenie niesławnego Niebieskiego Ekranu Śmierci.

Eksperci twierdzą, że buga można wywołać zdalnie, nakłaniając użytkownika do pobrania pliku Windows URL. System będzie próbował wygenerować ikonę dla pobranych danych, co spowoduje jego zawieszenie się. W niektórych przypadkach exploit może spowodować natychmiastowy BSOD od razu po zalogowaniu się do systemu.

Efekt tego buga może być dla użytkownika bardzo różny. Od prostego jednorazowego sprawdzenia integralności systemu podczas rozruchu, aż do utknięcia w pętli automatycznej naprawy.

Microsoft zapewnia, że bada sprawę, jednak firma dotąd nie opublikowała żadnego rozwiązania.

Windows 10

Źródło

You may also like...