Wózek inwalidzki z własną SI ułatwi poruszanie się niepełnosprawnym

Brazylijska firma Hoobox Robotics stworzyła nowoczesny wózek inwalidzki. Wheelie 7 posiada własną SI i może być sterowany za pomocą ekspresji twarzy.

Wózki inwalidzkie są dla osób niepełnosprawnych, jedynym sposobem na samodzielne poruszanie się. Niestety urządzenia te wymagają przynajmniej częściowej zdolności ruchowej. Nawet w przypadku elektrycznych modeli, użytkownik musi bowiem mieć możliwość poruszania joystickiem. Oznacza to, że osoby o mocno ograniczonej zdolności ruchowej nie mogą samodzielnie przemieszczać się przy pomocy takiego sprzętu.

Technologia szybko idzie jednak naprzód i to co do niedawna było niemożliwe, dziś już takie nie jest. Inżynierowie z brazylijskiej firmy Hoobox Robotics, opracowali bowiem system o nazwie Wheelie 7, który umożliwia poruszanie się osobom z niedowładem kończyn. Jest to zestaw przeznaczony do modyfikacji wózka inwalidzkiego, zapewniający zupełnie nowy system sterowania ich ruchem.

System wykorzystuje bowiem wbudowaną sztuczną inteligencję, która przy pomocy odpowiednich algorytmów rozpoznaje ekspresję twarzy użytkownika. Na jej podstawie określa w którą stronę chciałby się udać. System przetwarza przychodzące dane w czasie rzeczywistym, więc zapewnia pełną kontrolę nad przemieszczaniem się wózka. A do ich rejestrowania wykorzystuje intelowską kamerę 3D RealSense, zainstalowaną z przodu pojazdu. Konstruktorzy twierdzą, że kamera doskonale pracuje zarówno przy naturalnym, jak i sztucznym oświetleniu, więc korzystanie z systemu wieczorami również nie będzie żadnym problemem.

Na chwilę obecną, Wheelie 7 przechodzi obecnie testy w Stanach Zjednoczonych na ponad 60 ochotnikach. Firma musi bowiem dopracować wszystkie szczegóły funkcjonowania wózka, zanim będzie go mogła wprowadzić na rynek.

Wheelie 7

Źródło: Engadget.com

You may also like...