Rosyjski rywal Google stworzył pierwszego smartfona. Sprzęt nazywa się Yandex Phone

Firma Yandex dostarczająca Rosjanom przeglądarkę internetową, wprowadziła właśnie do sprzedaży swego pierwszego smartfona. Sprzęt nazywa się Yandex Phone i jest efektem trzyletniej pracy inżynierów.

Google od to nie tylko przeglądarka oraz wiele internetowych usług. Firma od wielu lat oferuje także własne smartfony, które najpierw sprzedawano pod szyldem Nexus, a teraz jako Pixel. Rosyjski rywal Yandex nie chce być od Google gorszy i również stworzył własnego smartfona. Produkt nazywa się Yandex Phone i jest efektem trzyletnich prac rosyjskich inżynierów.

Jak można się domyślić, rosyjski telefon korzysta z systemu operacyjnego opracowanego przez Google. Projektanci wyposażyli go w Androida 8.1 Oreo, oferującego bardzo dużą funkcjonalność. System oferuje także dostęp do szeregu lokalnych usług oferowanych przez Yandex, takich jak Yandex Music, Maps, a także Alice AI, będącego wirtualnym asystentem. Innymi słowy, rosyjski klient nabywając taki sprzęt, dostanie praktycznie to samo, co do tej pory oferowała mu przeglądarka. Szczególnie ciekawie prezentuje się asystent Alice, który posiada 34 tys. różnych umiejętności. Cyfrowy pomocnik może zarządzać naszym kalendarzem i wykonywać wiele innych zadań, a sterować nim można również zdalnie.

Jeśli natomiast chodzi o specyfikację techniczna, to Yandex Phone jest sprzętem ze średniej półki. Dysponuje 5,65″ ekranem LCD o rozdzielczości 2160 x 1080 pikseli, chronionym dość starym szkłem Gorilla Glass 3. Pod maską pracuje natomiast Snapdragon 630 z 4 GB pamięci RAM.

Tylny aparat jest podwójny i składa się z 16 + 5 MP sensora, zaś przedni ma 5 MP matrycę. W smartfonie obecna jest także technologia NFC do bezstykowych płatności i czytnik odcisków palców. Natomiast kodeki Qualcomm Aqstic zapewniają wysoką jakość audio podczas słuchania muzyki czy też oglądania filmów.

Yandex Phone jest od dziś dostępny w oficjalnym sklepie producenta, a kosztuje w przeliczeniu 270 dolarów.

Yandex Phone

Yandex Phone

Źródło: Yandex.com

You may also like...