Nowa technologia skutecznie wykryje każde kłamstwo

Izraelscy naukowcy opracowali nowoczesną technologię, która pozwoli wykryć każde kłamstwo. Ich wykrywacz kłamstw rejestruje niewielkie ruchy mięśni twarzy, by w ten sposób ustalić, że ktoś nie mówi prawdy.

Wykrywacz kłamstw to urządzenie czasem stosowane w śledztwach policyjnych, by ustalić czy podejrzany czasem nie próbuje oszukać śledczych. Sprzęt monitorując różne parametry organizmu potrafi stwierdzić, czy podejrzany nie stara się czegoś ukryć. Nie jest to jednak rozwiązanie dające 100-procentową pewność, dlatego trwają prace nad nowszymi i bardziej efektywnymi technologiami.

Izraelscy naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwu opracowali nową technologię, która może służyć jako wykrywacz kłamstw. Technologia wykorzystuje specjalne elektrody, które mierzą aktywność nerwów oraz mięśni twarzy.

wykrywacz kłamstw

Naukowcy odkryli bowiem, że niektórzy ludzie gdy kłamią mimowolnie aktywują mięśnie policzków oraz brwi. Były one jednak tak subtelne, że dotąd żadne czujniki nie były w stanie tego zmierzyć. Na szczęście sensory oferowane przez firmę X-trodes są wystarczająco czułe i świetnie nadają się do tego zadania. Testy wykazały bowiem aż 73% skuteczności identyfikacji kłamstw, czyli znacznie większą niż jakakolwiek istniejąca technologia.

Teraz naukowcy pracują nad wyeliminowaniem elektrod i trenowaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Pozwoli to wykrywać subtelne skurcze mięśni, po prostu analizując materiał z kamery o wysokiej rozdzielczości. Gdy wskaźnik wykrywalności kłamstw wystarczająco wzrośnie, technologia będzie mogła być wykorzystywana między innymi w przesłuchaniach policyjnych, na lotnisku lub w internetowych rozmowach kwalifikacyjnych o pracę.

Interesujące będzie sprawdzenie, czy niektórzy ludzie będą w stanie kontrolować mięśnie twarzy w taki sam sposób, jak kontrolują tętno, aby oszukać konwencjonalne wykrywacze kłamstw.

Źródło

You may also like...