Xiaomi MIUM 13 zaprezentowany; nowe funkcje ochrony prywatności

Xiaomi zaprezentowało dziś najnowszy interfejs użytkownika MIUI 13. Nakładka posiada wiele nowych opcji, poprawiających ochronę prywatności i bezpieczeństwo.

W dniu dzisiejszym odbyła się długo oczekiwana prezentacja najnowszego interfejsu użytkownika MIUI 13, stworzonego dla smartfonów firmy Xiaomi. Nakładka zaprezentowana przez szefa chińskiego koncernu, posiada wiele usprawnień, w tym dotyczących ochrony prywatności oraz bezpieczeństwa użytkownika.

Największą nowością nakładki jest możliwość współpracy wielu urządzeń Xiaomi w ramach jednej sieci, w sposób dotychczas niespotykany. Takie produkty jak smartfony, tablety, telewizory, inteligentny sprzęt noszony i urządzenia domowe, mogą teraz ze sobą współpracować za pośrednictwem asystenta XiaoAI.

Poznaliśmy nowości MIUI 13

MIUI 13

Producent duży nacisk położył też na ochronę prywatności, implementując trzy poziomowy proces weryfikacji użytkownika. Jego podstawą jest rozpoznawanie twarzy, a potem odczytywanie znaku wodnego identyfikatora użytkownika. Następnie jest tzw. “ochrona przed oszustwami elektronicznymi”.

MIUI 13

System rozpoznawania twarzy nie ogranicza się tylko do naszej facjaty, rozpoznając całą górną część tułowia. Oczywiście najpierw wprowadzamy do systemu własną twarz, jednak telefon rejestruje wszystko od pasa w górę. Pozwoli to uniknąć problemów z odblokowaniem telefonu przez osobę o podobnej twarzy, które obecne są w systemie Face ID Apple. Tutaj nawet jeśli twarze będą podobne, to system rozpozna inną budowę ciała i nie odblokuje telefonu.

MIUI 13

“Ochrona przed oszustwami elektronicznymi” zawiera natomiast rejestr witryn i urządzeń, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Jest też książka z numerami telefonów oznaczonych jako podejrzane. Jeśli więc użytkownik otrzyma połączenie z takiego numeru, system go o tym powiadomi przed odebraniem telefonu.

Producent przygotował też dla interfejsu zupełnie nową czcionkę. Jest ona całkowicie darmowa, więc użytkownicy mogą ją pobrać i zainstalować. Ma znacznie prostsze litery, znaki oraz numery, więc powinna być dużo czytelniejsza. Czcionka to nie jedyna zmiana, gdyż pojawi się też zmieniona kolorystyka. Producent przygotuje także nowe propozycje tapet, na których po włączeniu zasilania będą kwitnąć kwiaty. Przeprojektowano również widgety, aby lepiej dopasować je do siatki.

Kolejną znaczącą zmianą jest dostępność MIUI 13 na innych urządzeniach. Xiaomi stworzyło bowiem MIUI 13 Pad, przeznaczony dla tabletów. Dostosowano go specjalnie do pracy na dużych ekranach oraz wielozadaniowości. Producent twierdzi, że opracowano już ponad 3000 aplikacji dla nowej wersji nakładki. Wyposażono je w obsługę specyficznych dla tabletów gestów, jak przeciąganie, przeciąganie i upuszczanie, zmiana rozmiaru itp.

MIUI 13

Póki co producent nie poinformował kiedy dokładnie MIUI 13 pojawi się na rynku. Pierwszymi urządzeniami na które trafi, będą Xiaomi 12 oraz Xiaomi Mi 11 które pojawią się w sprzedaży w styczniu przyszłego roku.

Źródło

You may also like...