Xiaomi pokazało trzecią generację kamery ukrytej pod ekranem

Xiaomi zaprezentowało trzecią generację technologii kamery ukrytej pod wyświetlaczem. Firma planuje wykorzystać ją w smartfonach już w przyszłym roku.

Producenci smartfonów od pewnego czasu pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą pozbyć się niezbyt lubianego przez klientów notcha. Najbardziej obiecującym pomysłem jest ukrycie przednich kamer bezpośrednio pod wyświetlaczem, co zakończyłoby dziurawienie ekranów.

Taką technologią zajmuje się również Xiaomi, które rozpoczęło nad nią pracę jakiś czas temu, po raz pierwszy prezentując ją światu w czerwcu zeszłego roku. Od tamtego czasu inżynierowie pracowali nad jej doskonaleniem i chińska firma zapewnia, że będzie gotowa do jej wprowadzenia na rynek już w przyszłym roku.

Koncern zaprezentował właśnie trzecią już generację tej technologii, która doczekała się wielu usprawnień. Dzięki zastosowaniu niestandardowego układu pikseli oraz zoptymalizowanemu algorytmowi aparatu, osiągnięto taką samą wydajność typowych przednich aparatów montowanych w smartfonach. Zastosowane zmiany sprawiły, że światło może swobodnie przenikać przez wyświetlacz, przez co do sensora dociera go więcej, a to zapewnia lepszą jakość zdjęć.

Inżynierom udało się to osiągnąć, zachowując układ subpikseli RGB dla każdego pojedynczego piksela. W ten sposob nie ma to wpływu na jakość wyświetlanego obrazu. Firma twierdzi również, że w porównaniu do innych rozwiązań na rynku podwoiła liczbę pikseli poziomych i pionowych. Uzyskała w ten sposób taką samą gęstość pikseli na wyświetlaczu nad obszarem kamery, jak i poniżej. Gwarantuje to, że obszar wyświetlania nad aparatem ma taką samą jasność, gamę kolorów i dokładność, jak inne części panelu.

Xiaomi opracowało również specjalny projekt obwodu. Pozwala ukryć więcej komponentów pod subpikselami RGB, zwiększając w ten sposób przepuszczalność światła do kamery pod ekranem. Dzięki tym ulepszeniom kamera oferuje taką samą jakość obrazu, jak zwykłe przednie kamery, montowane w dzisiejszych smartfonach.

Nie wiemy jeszcze który z modeli tego producenta jako pierwszy otrzyma nową technologię. Wiadomo natomiast, że smartfony z tym rozwiązaniem pojawią się w sprzedaży na początku przyszłego roku.

Xiaomi

Źródło

You may also like...