Google zapłaci karę za naruszanie prywatności dzieci przez YouTube

Nawet 200 mln dolarów może wynieść kara nałożona przez FTC na koncern Google. Chodzi o sprawę naruszania prywatności dzieci przez portal YouTube.

Jakiś czas temu amerykańska Federalna Komisja Handlu wszczęła śledztwo przeciwko koncernowi Google. Sprawa dotyczyła naruszania przez portal YouTube przepisów, chroniących prywatność dzieci. Popularny serwis naruszył bowiem ustawę COPA, która zabrania gromadzenia danych dzieci w wieku poniżej 13 lat. Ponoć serwis już od dawna prowadził tego typu działania, gdyż skargi sięgają aż do 2015 roku.

Śledztwo dobiega już końca. W zeszłym miesiącu FTC zatwierdziła bowiem wysokość kary, jaką będzie musiał zapłacić amerykański koncern, a teraz udało nam się ją poznać. Grzywna zamknie się kwotą pomiędzy 150 a 200 mln dolarów. Firma z Mountain View chce, by cała sprawa zakończyła się ugodą co pozwoli uniknąć kosztownego procesu, więc zapewne zapłaci nałożoną grzywnę.

Oczywiście koncern chce w przyszłości uniknąć kolejnych śledztw, dlatego planuje wprowadzić kilka zmian w swej polityce. Kilka dni temu poinformowano o planach rezygnacji z targetowanych reklam umieszczanych w filmach kierowanych do najmłodszych. To właśnie w nich używano gromadzonych danych, gdyż pozwalało to najlepiej dopasować reklamy do preferencji młodego widza.

YouTube nie jest jedyną usługą, którą FTC ukarało za naruszenie ustawy COPA. W lutym tego roku karę 5,7 mln dolarów nałożono na firmę odpowiedzialną za popularną aplikację TikTok.

YouTube

Źródło

You may also like...