Z Play Store wkrótce zniknie wiele aplikacji na Androida
Google przygotowuje kolejne zmiany regulaminu Play Store. Od 31 sierpnia zaczną znikać aplikacje, które niczemu nie służą lub ich funkcjonalność jest mocno ograniczona.
Play Store ma miliony aplikacji, jednak nie wszystkie są bezpieczne oraz przydatne użytkownikom smartfonów z Androidem. Firma co jakiś czas przeprowadza więc w swoim sklepie wielkie porządki, czyszcząc go z oprogramowania mogącego zagrażać bezpieczeństwu użytkowników lub oferującego znikomą funkcjonalność. Za kilka tygodni odbędzie się kolejne sprzątanie, podczas którego zniknie mnóstwo bezwartościowego oprogramowania.
Google usunie bezwartościowe aplikacje
Google zaktualizowało zasady obowiązujące w sklepie z aplikacjami, które wejdą w życie już 31 sierpnia. Począwszy od tego dnia, firma zacznie usuwać aplikacje, które według niej nie służą żadnym celom lub wykazują minimalną funkcjonalność. Koncern zalicza do tej grupy aplikacje, które nie robią niczego poza wyświetlaniem tekstu, plików PDF lub tapet. Ze sklepu znikną również także aplikacje, które nie instalują się lub nie ładują prawidłowo.
Zmiany regulaminu uzupełniają istniejące już zasady dotyczące spamu oraz oprogramowania o minimalnej funkcjonalności. Google już od jakiegoś czasu stara się blokować programy, wysyłające zbyt dużo wiadomości tekstowych, mające znaczne ilości treści skopiowane z innych aplikacji lub istniejące głównie po to, aby generować ruch w innych miejscach.
Od 31 sierpnia, wzmożonej kontroli zaczną podlegać również aplikacje wprowadzające użytkownika w błąd odnośnie swojej funkcjonalności. Chodzi tu m.in. o gry, których rozgrywka znacznie różni się od opisu podanego w sklepie. A także o aplikacje-żarty, mające rzekomo np. odstraszać owady, nieprawidłowo sklasyfikowane itp.
W ramach zaktualizowanego regulaminu, gigant z Mountain View zajmie się również walką z dezinformacją polityczną. Usunie aplikacje imitujące programy informacyjne, wykorzystujące podobizny osób publicznych w nieuczciwych celach lub fałszywie podające się za reprezentowanie rządów oraz innych organizacji. Oprócz tego skasowane zostaną podróbki innych aplikacji oraz witryn zaprojektowanych w celu kradzieży danych logowania.
Nowe zasady nałożą także na programistów obowiązek wyraźnego określenia, kiedy aplikacje znacznie różnią się funkcjonalnością w zależności od regionu użytkownika lub ustawień urządzenia. Aktualizacje, które drastycznie zmieniają funkcjonalność, bez powiadamiania użytkowników za pomocą notatek o poprawkach, również będą przedmiotem wzmożonej kontroli. Od 31 sierpnia zaostrzą się również uprawnienia aplikacji uzyskujących dostęp do zdjęć, filmów, wiadomości i innych plików użytkowników.
Technogadżet w liczbach