Naukowcy z Chicago wydrukowali pomniejszoną wersję ludzkiego serca

Specjaliści z amerykańskiej firmy BIOLIFE4D pochwalili się wydrukowaniem ludzkiego serca. Organ jest co prawda mniejszy od prawdziwego, ale ma identyczną strukturę.

Przyszłość transplantologii rysuje się w coraz jaśniejszych barwach. Być za kilka lat pacjenci potrzebujący przeszczepu organów, nie będą musieli czekać miesiącami na pasującego dawcę. Lekarze odpalą bowiem szpitalną drukarkę 3D i przygotowują dokładnie taki organ jakiego pacjent potrzebuje.

Brzmi to wprawdzie jak scena z filmu sci-fi, ale być może taka będzie rzeczywistość. Naukowcy już od wielu lat pracują bowiem nad technikami drukowania organów. W zeszłym tygodniu informowałem, że specjaliści z Harvardu opracowali nową metodę, która może to ułatwić. Udało im się stworzyć tkankę serca, która mogłaby bić synchronicznie przez okres siedmiu dni.

BIOLIFE4D udowadnia, że biotechnologia ma wielką przyszłość

Znacznie większe osiągnięcia na tym polu mają eksperci z chicagowskiej firmy BIOLIFE4D, którzy już od kilku lat pracują nad technologią biodruku. W czerwcu zeszłego roku udało im się wydrukować tkankę ludzkiego serca. Na początku tego roku poszli nieco dalej i wydrukowali poszczególne elementy serca, w tym zastawki, komory oraz naczynia krwionośne.

Prowadzone nieustannie badania pozwalają posuwać się coraz dalej i tym razem udało im się wydrukować cale ludzkie serce. Oczywiście organ nie jest takich samych rozmiarów jak prawdziwe serce człowieka. Jest jego pomniejszoną wersją, ale ma identyczną strukturę. Wykonano je za pomocą pochodzących od pacjenta komórek mięśnia sercowego oraz kardiomicytów. Wykorzystano też biotusz wykonany ze związków macierzy zewnątrzkomórkowej, które replikują właściwości serca ssaka.

Firma uważa, że to ważny kamień milowy w wysiłkach stworzenia sztucznego serca nadającego się do przeszczepu. Jej przedstawiciele mają też nadzieję, że w przyszłości osiągnięcie te pomoże masowo produkować w pełni działające ludzkie serca naturalnych rozmiarów. Jeśli się to uda, wówczas znalezienie odpowiedniego dawcy nie będzie już konieczne i można będzie uratować życie znacznie większej liczbie osób.

Nie jest to pierwsze tego typu osiągnięcie dokonane przez naukowców. W kwietniu zespołu z laboratorium Uniwersytetu w Tel Avivie również zaprezentował zminiaturyzowane ludzkie serce wykonane na drukarce 3D.

BIOLIFE4D

Źródło

You may also like...