Brytyjczycy doskonale obywają się bez internetu. Nie używa go 20% mieszkańców

Naukowcy z Oxfordu ustalili, że część Brytyjczyków niezbyt chętnie korzysta z internetu. Z najnowszego raportu badaczy wynika, że nie używa go około 20 procent mieszkańców tego kraju.

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach nikt nie może obejść się bez dostępu do sieci. Internet dostarcza nam bowiem najnowsze wiadomości, pozwala słuchać muzyki i oglądać filmy, bawić się grami, uczyć się, poznawać nowe kraje itp. Nie mówiąc już o mediach społecznościowych, bez których wiele osób po prostu nie może żyć.

Sporo Brytyjczyków nie korzysta z internetu

Okazuje się jednak, że bez dostępu do sieci można żyć. I nie mam tu na myśli mieszkańcach afrykańskich państw, lecz jednego z większych krajów europejskich. Badacze z Oxford Internet Institute przeprowadzili ciekawą ankietę, dotyczącą korzystania z internetu. Badanie przeprowadzone na 2000 ochotników dało bardzo nieoczekiwane rezultaty. Wynika z niego, że około 20 procent Brytyjczyków nie korzysta z sieci.

Brak dostępu do internetu może mieć związek z dochodami badanych. Gorzej sytuowanych osób zwyczajnie nie stać na opłacanie abonamentu, gdyż mają inne ważniejsze wydatki. Najwięcej badanych którzy zadeklarowali, że nie korzystają z sieci, było właśnie wśród osób o niskich dochodach. Spora część z nich miała roczne dochody na poziomie 28400 funtów, natomiast aż 40 procent z tej grupy, to osoby zarabiające poniżej 12500 funtów.

Zarobki nie są jednak jedynym czynnikiem, który określa czy ktoś korzysta z sieci. Dwa pozostałe to wiek i poziom wykształcenia. Z badania wynika, że przez lata odsetek podłączonych do sieci znacznie spadał w przypadku osób powyżej 50 lat. Ostatnio jednak coraz więcej ludzi zaznajamia się z globalną siecią, dlatego odsetek osób korzystających z sieci w wieku powyżej 65 lat jest obecnie wyższy niż kilka lat temu. Mimo to przedstawiona na wykresie krzywa spadku nadal ma bardzo podobny kształt.

Równie istotny jest poziom wykształcenia obywateli. Największy wzrost osób odciętych od sieci zanotowano w grupie osób z podstawowym wykształceniem. W 2013 roku z internetu korzystało 84% badanych, jednak w tym roku było ich już tylko 70%. W przypadku osób bez żadnych kwalifikacji z sieci korzysta jedynie 36% osób.

Dodam, że sponsorem badań było brytyjskie ministerstwo Kultury, Cyfryzacji, Mediów i Sportu, a także British Telecom oraz Google.

internetu

Źródło

You may also like...