Zabezpieczenia fabrycznego resetu w Marshmallow można obejść

Zabezpieczenia funkcji fabrycznego resetu wprowadzone w Androidzie 6.0 Marshmallow miały na celu zniechęcić do kradzieży naszych smartfonów. Okazuje się jednak, że ich obejście wcale nie jest takie trudne.

Fabryczny reset jest funkcją, która ma usunąć ze smartfona wszelkie dane jego właściciela, chroniąc je w ten sposób przed przejęciem, ale też pozwalając przygotować sprzęt do odsprzedaży.Mniej więcej rok temu Android został wzbogacony o funkcję Factory Reset Protection, czyli system ochrony dzięki któremu przeprowadzenie fabrycznego resetu bez odpięcia urządzenia od swego konta, powodowało jego zablokowanie. Jeśli więc złodziej ukradł nasz smartfon, to i tak w żaden sposób nie mógł się dostać do naszych danych.

Dywersyfikacja rynku urządzeń z tą platformą sprawiła, że wielu producentów rezygnowało z wyposażania sprzętu w tą funkcję, zachowując ją tylko dla modeli flagowych. Inni natomiast stosowali własne rozwiązania, które nie są już tak wygodne.

Po pojawieniu się Androida 6.1 Marshmallow wyposażonego we wbudowane wsparcie dla czytników linii papilarnych można by sądzić, że poziom zabezpieczeń jeszcze bardziej wzrósł i nasz smartfon jest znacznie lepiej chroniony. Tymczasem prawda okazuje się zupełnie inna. Jak pokazuje poniższe wideo, specjaliście wystarczy jedynie 11 minut by obejść funkcję Factory Reset Protection i zdjąć zabezpieczenia.

Oznacza to, że wbrew pozorom nasz smartfon wcale nie jest tak bezpieczny jak można by sądzić. Pozostaje więc mieć nadzieję, że Google popracuje nad zabezpieczeniem, eliminując luki, które pozwalają je obejść.

Źródło: Youtube.com

You may also like...