Zaglądamy do wnętrza iPhona SE

Specjaliści z witryny Chipworks postanowili przybliżyć nam wnętrze najnowszego produktu firmy Apple, jakim jest iPhone SE. Rozebrali go więc doszczętnie, opisując zainstalowane w nim podzespoły.

iPhone SE miał być wielkim sukcesem Apple i pozwolić amerykańskiej firmie wejść do segmentu urządzeń ze średniej półki. Pierwsze wyniki sprzedaży nie wyglądają jednak zbyt optymistycznie, gdyż dalece odbiegają od tego na co liczył producent. Być może w przyszłości będzie lepiej, a jeśli macie zamiar sprawić sobie tego smartfona, którego w Polsce można dostać za 2149 zł, to warto zajrzeć do jego wnętrza i sprawdzić co zostało w nim zainstalowane.



Taką możliwość zapewniają nam panowie z Chipworks, którzy rozłożyli nowy sprzęt, przybliżając jego podzespoły. W dużej mierze pochodzą one z iPhona 5s, skąd zapożyczono m.in. kontrolery ekranu dotykowego Broadcom BCM5976 oraz Texas Instruments 343S0645. Te same kontrolery stosowane są w wielu starszych urządzeniach Apple, takich jak iPod, iPad Air, a nawet w MacBooku Pro oraz MacBooku Air.

Znajdziemy w nim również elementy z iPhona 6, nie zaś 6s, jak sugerowało wcześniej Apple. Z tego modelu pochodzi m.in. modem Qualcomm MDM9625M oraz transmiter RF WTR1625L. Innymi słowy iPhone SE to nie jest mniejszy iPhone 6s, aczkolwiek z tego modelu także jest kilka elementów.

Jednym z nich jest m.in. procesor Apple A9, pamięć SK Hynix 2 GB LPDDR4 DRAM, chip NFC NXP 66V10, 6-osiowy wewnętrzny sensor MEMS oraz chipy audio 338S00105 i 338S1285.

Zainstalowano w nim także kilka elementów zainstalowanych tylko w tym modelu, czyli 16 GB pamięć NAND Flash Toshiba THGBX5G7D2KLDXG, która jednak musi pochodzić z bardzo starych zapasów magazynowych, ponieważ wyprodukowana jest w technologii 19 nm. Pamięć montowana w nowych modelach iPhonów to technologia 15 nm. Jest także wzmacniacz mocy Skyworks SKY77611 oraz chip zarządzający mocą Texas Instruments 338S00170, którego nie wykorzystywano wcześniej w żadnym smartfonie tej firmy.

Chipworks przybliżył nam podzespoły iPhona SE, ale nie napisał nic o samym procesie demontażu, więc nie wiemy czy jest on trudny czy łatwy. Na tę informację będziemy musieli poczekać aż smartfonem zajmie się iFixit.

Źródło: Chipworks.com



You may also like...