Źle zaprojektowana bateria przyczyną problemów z Galaxy Note 7

Wygląda na to, że wreszcie poznaliśmy przyczynę eksplozji smartfonów Samsung Galaxy Note 7, który niedawno po raz drugi został wycofany z rynku. Winę za to prawdopodobnie ponosi źle zaprojektowana bateria.

Od kilku miesięcy toczy się postępowanie wyjaśniające, dotyczące przyczyn masowych zapłonów smartfona Galaxy Note 7. Urządzenie z tego powodu zostało dwukrotnie wycofane z rynku, zaś łączne koszty poniesione przez producenta, wynoszą około 5 mld dolarów.Początkowo zupełnie nie było wiadomo co powoduje samozapłon sprzętu, gdyż inżynierowie Samsunga nie byli w stanie znaleźć przyczyny, wstępnie wykluczając jednak baterię. Dopiero po jakimś czasie zdecydowano, by badanie powierzyć niezależnemu laboratorium krajowemu i wygląda na to, że chyba udało się znaleźć powód zapłonu.

Najnowszy raport wskazuje, że winę za obecną sytuację ponosi niewłaściwie zaprojektowana bateria. W ogniwie zastosowano dwie warstwy polimerów zanurzonych w elektrolicie, który miał za zadanie oddzielać dodatnio naładowaną warstwę wykonaną z tlenku kobaltu litu oraz ujemnie naładowaną warstwę z grafitu. Gdy jednak obie warstwy się spotkały, wówczas następowało podgrzanie elektrolitu, co prowadziło do eksplozji sprzętu.

Raport wskazuje na fakt, że przypadkowe połączenie dwóch warstw polimerów, zapoczątkowujące reakcję samozapłonu, mogło być bardzo łatwe. Wystarczyło bowiem mocniej nacisnąć na tylny panel obudowy smartfona, co przenosiło również nacisk na baterię, doprowadzając do ściśnięcia warstw. Taki nacisk mógł się pojawić, gdy użytkownik wsadził Galaxy Note 7 do tylnej kieszeni ciasnych spodni, a następnie usiadł na krześle.Dodatkowo producent chciał zapewnić jak największą pojemność baterii, przy równoczesnym zachowaniu smukłości telefonu. Dlatego akumulator wpasowano niemal na styk, co widać na poniższym zdjęciu, które pokazuje, że odległości poszczególnych krawędzi baterii od obudowy są znikome. Wystarczyło więc delikatne wygięcie obudowy i problem gotowy.

Jak widać, sama wymiana baterii niewiele by tu dala, gdyż akumulator został zaprojektowany konkretnie pod wymagania tego modelu. Dla producenta jedynym wyjściem byłoby więc zmniejszyć jej pojemność, ale to z kolei znacznie skróciłoby czas pracy telefonu.

Źródło: Instrumental.ai

You may also like...