Zoom udostępni szyfrowanie połączeń dla wszystkich

Zoom chce poprawić nadszarpnięty wizerunek i udostępni wszystkim użytkownikom system szyfrowania end-to-end. Pozwoli to lepiej zabezpieczyć rozmowy.

Zoom już od dawna jest krytykowany za słaby poziom zabezpieczeń wideorozmów. Aplikacja, która w czasie pandemii bardzo zyskała na popularności, nie jest w stanie zapewnić prywatności komunikacji. Słabe zabezpieczenia narzędzia sprawiają, że praktycznie każdy może wtargnąć do prowadzonej wideorozmowy i zakłócić ją prezentowaniem obscenicznych treści. Takie sytuacje bardzo często miały miejsce podczas zdalnych lekcji, przez co wiele szkół zakazało korzystania z tej aplikacji do nauki.

Twórcy programu postanowili więc wprowadzić szyfrowanie end-to-end, ale nie dla wszystkich. Mogli z niego korzystać jedynie subskrybenci aplikacji, więc darmowi użytkownicy nie mieli dostępu do tej funkcji, więc nie rozwiązywało to problemu. Stanowisko przedsiębiorstwa spotkało się z dużą krytyką, dlatego szefostwo postanowiło jeszcze raz przemyśleć sprawę.

Po konsultacjach z organizacjami broniącymi praw obywatelskich, obrońcami praw dzieci oraz ekspertami od szyfrowania, zmieniono zdanie. Szyfrowanie będzie udostępnione wszystkim użytkownikom, a więc także osobom korzystającym z darmowej wersji aplikacji.

Wszyscy użytkownicy będą mogli korzystać z technologii szyfrowania E2EE, lecz nie od razu. Beta testy nowej funkcji rozpoczną się dopiero w lipcu. Poza tym funkcja nie jest obowiązkowa, lecz opcjonalna, a więc to gospodarze rozmów lub administratorzy kont decydują o jej wykorzystaniu.

Należy jednak pamiętać, że szyfrowanie E2EE uniemożliwi korzystanie z PSTN lub SIP, więc ich użytkownicy będą musieli je wyłączyć.

Zoom

Źródło

You may also like...