Zrobotyzowana tkanina ułatwi rekonwalescencję po operacji i chorobie
Badacze z MIT opracowali zrobotyzowaną tkaninę o nazwie OmniFibers, która może wyczuwać rozciąganie i ściskanie. Technologia posłuży do produkcji odzieży, która śpiewakom oraz sportowcom przyda się do poprawy kontroli oddechu.
Inteligentne ubrania są bliżej niż możemy sądzić. Co jakiś czas naukowcy chwalą się kolejnymi odkryciami na tym polu, które mogą zrewolucjonizować przemysł odzieżowy, rozszerzając możliwości produkowanej obecnie garderoby.
Przykładem tego są m.in., inteligentne ubrania z grafenu, które mogą chłodzić latem i ogrzewać zimą. Niedawno udało się opracować technologie, które mogą zmienić ubrania w przenośne dyski, a także bezprzewodowo je ładować.
Kolejnym przełomem na tym polu pochwalili się naukowcy z MIT oraz Szwecji. Udało im się opracować zrobotyzowaną tkaninę o niezwykłych właściwościach. Materiał o nazwie OmniFibers wyczuwa rozciąganie i ściskanie, dając natychmiastową dotykową informację zwrotną poprzez nacisk, rozciągnięcie boczne lub wibracje.
W przyszłości może posłużyć do produkcji odzieży dla śpiewaków lub sportowców, która pomoże im poprawić kontrolę oddechu. Nie jest to bynajmniej jedyne jej zastosowanie, gdyż może również pomóc w rekonwalescencji po przebytej operacji czy chorobie.
Podczas testów zespół zaprojektował bieliznę, którą noszą śpiewacy, aby monitorować i rejestrować ruch mięśni oddechowych podczas występu. Ubranie może dostarczyć informacji zwrotnych w późniejszych występach, zachęcając do postawy i wzorców oddychania idealnych do występów.
Włókno MIT składa się z wielu warstw z umieszczonym w środku specjalnym kanałem aktywowanym za pomocą systemów płynowych. System może kontrolować geometrię włókna poprzez zwiększanie ciśnienia i uwalnianie płynu wewnątrz kanału. Dzięki temu działa bardzo podobnie do sztucznego mięśnia.
Wpleciono w nie również rozciągliwe czujniki, które są w stanie wykryć i zmierzyć stopień rozciągnięcia. Włókna są przy tym wystarczająco cienkie i wystarczająco elastyczne, aby można je było szyć, tkać lub dziać przy użyciu standardowych, dostępnych na rynku maszyn.
Technogadżet w liczbach