Grafen może nas chronić przed komarami

Naukowcy z Uniwersytetu Brown odkryli kolejne zastosowanie dla materiału o nazwie grafen. Okazuje się, że potrafi on bardzo efektywnie odstraszać komary.

Grafen to bez wątpienia jedno z największych odkryć nauki, dokonanych w ostatnich latach. Ten niezwykły materiał posiada unikalne właściwości, które umożliwiają wykorzystanie go w wielu branżach przemysłu. Stosuje się go nie tylko w ogniwach słonecznych, ale też w różnego rodzaju układach elektronicznych. A być może niebawem pojawi się również w bateriach do smartfonów, nad którymi pracuje Samsung.

Wciąż nie odkryliśmy jednak wszystkich zastosowań tego materiału, więc naukowcy nadal mają spore pole do popisu. Zespół badaczy z Uniwersytetu Brown znalazł właśnie kolejny pomysł na wykorzystanie grafenu, który przyda się szczególnie latem. Badacze ustalili bowiem, że potrafi on bardzo efektywne odstraszać komary. Wykonali więc ubrania, w które wpletli nitki grafenu. Stworzyli w ten sposób niezwykle skuteczną barierę przeciwko tym insektom.

Grafen pomoże nam w walce z komarami

Badania, których wyniki opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences potwierdziły, że grafen przede wszystkim blokuje chemiczne sygnały, które przyciągają komary. Cintia Castillho, główny ich autor twierdzi, że dzięki grafenowi, komary nie lądowały na skórze i wydawało się, że w ogóle ich ona nie interesuje.

Początkowo sądzono, że materiał z dodatkiem grafenu stanowi jedynie fizyczną barierę przed wkłuciem się w ciało. Szybko jednak okazało się, że powstaje chemiczna zapora. Sprawia ona, że komary nie są w stanie wyczuć, czy pod materiałem znajduje się ludzkie ciało.

Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba wplatać w materiał grafenu, by ochronić się przed komarami. W jednym z przeprowadzonych badań, ramiona jednej z grup ochotników pokryto bowiem tlenkiem grafenu. Ci którzy nie mieli takiej osłony, byli oczywiście pogryzieni. Jednak ochotnicy których skórę uprzednio spryskano, nie mieli żadnego ugryzienia. Niestety tlenek grafenu traci na efektywności gdy pojawia się wilgoć, a to właśnie wilgotnym środowisku komary są najaktywniejsze. Badania wykazały bowiem, że gdy powłoka zmoczyła się, insekty zaczęły ponownie ciąć. Gdy jednak zastosowano zredukowany tlenek grafenu (rGO) okazało się, że powłoka jest równie skuteczna zarówno gdy jest sucha, jak i mokra. Niestety rGO nie oddycha, więc nie da się go wykorzystać w ubraniach używanych podczas obozowania.

Naukowcy mają jednak nadzieję, że w przyszłości uda im się ustabilizować grafem, by nie tracił właściwości po zmoczeniu. Przed badaczami wciąż jest jeszcze bardzo daleka droga do osiągnięcia sukcesu.

grafen

Źródło

You may also like...