Zrobotyzowane meble IKEA pomysłem na małe mieszkania

Szwedzki koncern IKEA ma pomysł na umeblowanie niewielkich mieszkań. Są nim zrobotyzowane meble ROGNAN, które dostosują się do potrzeb użytkownika.

Umeblowanie małych mieszkań zawsze stanowi ogromne wyzwanie. Trudno jest bowiem zagospodarować niewielką przestrzeń w taki sposób, by zapewnić wygodę i funkcjonalność IKEA może mieć jednak rozwiązanie tego problemu, a są nim zrobotyzowane meble ROGNAN. Jest to zestaw nowatorskich mebli, który w zależności od potrzeb może stać się sypialnią, salonem lub gabinetem do pracy.

Projekt nie jest samodzielnym dziełem szwedzkiego koncernu i powstał we współpracy z amerykańską firmą Ori. Przedsiębiorstwo obecne na rynku od kilku lat, specjalizuje się w produkcji zrobotyzowanych mebli. Wykonano go w oparciu o modularny zestaw PLATSA, zaprojektowany do instalacji w niewielkich przestrzeniach, np., pod schodami.

zrobotyzowane meble

Produkt wyposażono w siłowniki, które zajmują się przemieszczaniem poszczególnych modułów, aby dostosować zestaw do określonych funkcji. W jednej z konfiguracji ROGNAN przekształca się w sofę z kilkoma szafkami, ale po naciśnięciu przycisku przesuwa się i pojawia się niewielkie biurko. Kolejne naciśnięcie przycisku i mamy sypialnię.

zrobotyzowane meble

Dzięki takiej konstrukcji, zrobotyzowane meble w pełni wykorzystującą całą dostępną przestrzeń mieszkalną. Dzięki temu można bez trudu urządzić pomieszczenia o niewielkiej powierzchni, przy czym nie tylko mieszkania, ale np. kajuty na łodziach.

zrobotyzowane meble

IKEA na razie nie zdradza ile nowy zestaw mebli będzie kosztował. Wiemy jedynie tyle, że w sprzedaży pojawi się w 2020 roku. Najpierw pojawią się w Japonii oraz Hong Kongu, gdzie mieszkania o małej powierzchni są niezwykle popularne. Przypomnę, że nie jest to jedyny pomysł tego koncernu, wykorzystujący nowoczesną technologię. Firma opracowała m.in., inteligentne rolety okienne, a w sprzedaży ma już m.in., inteligentne gniazdka elektryczne.

zrobotyzowane meble

Źródło: Ikea.today

You may also like...