Rosja planuje się uniezależnić od AMD oraz Intela

Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu ogłosiło dość odważny plan uniezależnienia kraju od technologii dostarczanej przez koncerny AMD oraz Intel i zastąpienia jej rodzimą produkcją.

Dla producentów oprogramowania oraz mikroprocesorów mogą wkrótce przyjść bardzo ciężkie czasy. Najpierw Chiny zabroniły instalowania Windowsa 8 na rządowych komputerach, a potem przedstawiły plan zastąpienia zachodnich przeglądarek internetowych lokalną wersją, a teraz Rosja chce się uniezależnić od technologii mikroprocesorowych dostarczanych przez Intela oraz AMD.

Tamtejsze Ministerstwo Przemysłu i Handlu przedstawiło właśnie nowy plan zastąpienia zachodnich procesorów rodzimą wersją o nazwie Baikal. Układ projektowany jest przez firmę T-Platforms, rosyjskiego producenta superkomputerów, wspieraną przez konglomerat Rostec oraz finansowanie zapewnia technologiczny gigant Rosnano.

Na razie prace nad nowym procesorem są na bardzo wczesnym etapie, lecz już w przyszłym roku powinien zostać zaprezentowany prototyp. Początkowo pojawią się procesory Baikal M oraz M/s, które będą działać w oparciu o 64-bitowe jądro Cortex A-57 stworzone przez brytyjską firmę ARM. Układy będą taktowane zegarem 2 GHz i przeznaczone do komputerów osobistych oraz serwerów.

Układy pojawią się także w sprzęcie rządowym, co może być poważnie odczuwalne dla Intela oraz AMD, gdyż rocznie rosyjski rząd kupował 700 tysięcy komputerów o wartości 500 milionów dolarów oraz 300 tysięcy serwerów za 800 milionów. Łączna wartość tego rynku w Rosji szacowana jest na 3,5 miliarda dolarów, a więc chodzi o naprawdę poważne pieniądze, które zostaną zainwestowane w rodzimy rynek.

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...