Google Adiantum nowym systemem szyfrowania dla tanich smartfonów

Google zaprezentowało nową technikę szyfrowania o nazwie Adiantum. Powstała do ochrony danych w tańszych smartfonach oraz innych inteligentnych urządzeniach.

W obecnych czasach, gdy hakerzy nieustannie czyhają na nasze hasła do różnych usług oraz kont bankowych, tylko szyfrowanie danych może nas uchronić przed poważnymi problemami. Nowoczesne smartfony posiadają już taką funkcję wbudowaną, więc ich użytkownik nie musi się niczym martwić. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku urządzeń z niższej półki, w których o takich rozwiązaniach można jedynie pomarzyć.

Na szczęście Google opracowało nową technikę szyfrowania, która zabezpieczy również te najtańsze urządzenia. System nazywa się Adiantum i jest nową formą szyfrowania opracowaną dla urządzeń, które nie posiadają sprzętowych systemów ochrony danych. Zaprojektowano go w taki sposób, by działał wydajnie nawet bez wyspecjalizowanego osprzętu.

Google zapewnia, że nowa technologia jest idealna do urządzeń ze słabymi procesorami, takimi jak ARM Cortex-A7, które nie posiadają wsparcia dla sprzętowego szyfrowania AES. Istotna jest również uniwersalność nowego rozwiązania. System może bowiem chronić przed hakerami nie tylko smartfony, ale również tablety oraz inne typu urządzeń. Do tych ostatnich zaliczymy m.in., smartwatche oraz sprzęt noszony każdego rodzaju, a także telewizory.

Adiantum

Źródło: Security.googleblog.com

You may also like...