Alexa i Siri narażone na ataki hakerów

Chińscy badacze odkryli sposób na przejęcie kontroli nad cyfrowymi asystentami, takimi jak Alexa czy Siri. Użyli do tego dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Cyfrowi asystenci, tacy jak Alexa, Siri, Cortana, czy Google Asssitant, zaczynają coraz bardziej zdobywać rynek. Można ich spotkać nie tylko w smartfonach, ale też w domowych głośnikach, które potrafią kontrolować wyposażenie naszego domu. Mogą sterować ogrzewaniem, oświetleniem, elektronicznymi zamkami, czy też sprzętem AGD.

Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak łatwo jest się do nich włamać. Znane są przypadki, gdy asystent zakupił jakiś produkt w sieci, gdyż będąc na ciągłym na słuchu usłyszał w reklamie odpowiednią komendę. Wkrótce może być jednak znacznie gorzej, gdyż chińscy badacze odkryli sposób włamania się do takiego asystenta, korzystając z dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Dźwięki te niesłyszalne dla ludzkiego ucha, są jednak wychwytywane przez mikrofony głośnika lub smartfona. Kosztem jedynie 3 dolarów, badaczom udało się zbudować wzmacniacz i głośnik, który emituje komendy niesłyszalne przez ludzi, ale za to odbierane przez asystenta. W ten sposób zdolny haker mógłby np. włamać się do domu z elektronicznym zamkiem kontrolowanym przez Siri. Albo też zlecić asystentowi przelanie pieniędzy na własne konto, jeśli cyfrowy pomocnik byłby na ciągłym nasłuchu. Takie działania nie byłyby widoczne dla użytkownika.

Dobrą wiadomością jest to, że aby atak się udał, trzeba być stosunkowo blisko urządzenia z cyfrowym asystentem, a więc w odległości maksymalnie kilkudziesięciu centymetrów.

Zła wiadomość jest natomiast taka, że producenci wirtualnych asystentów nie są w stanie zwyczajnie nakazać im ignorowania dźwięków poza zakresem słyszalności ludzkiego ucha. Wyższe częstotliwości są bowiem używane do lepszej analizy komend głosowych. Niektóre częstotliwości są natomiast wykorzystywane używane do łatwiejszego łączenia się z urządzeniami. Innymi słowy, jest to luka, której nie da się łatwo załatać.

Alexa

Źródło: Fastcodesign.com

You may also like...