DARPA udoskonaliła samochodowe koło

DARPA zajmująca się technologiami wojskowymi, zaprezentowała pomysł na udoskonalenie koła samochodowego. Jej nowy projekt pozwala zmienić je w gąsienicę.

DARPA to laboratoria badawcze Pentagonu, które specjalizują się w projektowaniu nowatorskich technologii wojskowych. Na swym koncie ma już wiele śmiałych pomysłów, jednak najnowszy z nich może zrewolucjonizować samochody wojskowe. Dzięki niemu, będą mogły bowiem wjechać dosłownie wszędzie.

W ramach programu Ground X-Vehicle Technologies, opracowano kilka zupełnie nowych technologii przeznaczonych dla wojskowych pojazdów, które mogą w przyszłości okazać się niezwykle przydatne. Jednym ciekawszych projektów jest pomysł opracowany wspólnie z inżynierami z Centrum Inżynierii Robotyki na Uniwersytecie Mellon.

Jest nim wizja koła przyszłości, które można łatwo przekształcić w gąsienicę. Dzięki specjalnej konstrukcji oraz siłownikom, koło może w czasie dwóch sekund zmienić kształt z okrągłego na trójkątny, zmieniając się w napęd gąsienicowy. Co ważne, zmiany można dokonać w czasie jazdy, bez konieczności redukowania prędkości. To otwiera zupełnie nowe możliwości poruszania się dla pojazdów bojowych. Na twardym podłożu, wóz może bowiem przemieszczać się na kołach, natomiast gdy wjedzie w grząski grunt, przestawia się na gąsienicę.

Inna z pokazanych technologii o nazwie Multi-mode Extreme Travel Suspension (METS), również jest bardzo obiecująca. Jest to bowiem zaawansowane zawieszenie pojazdu, które pozwala zawsze utrzymać kabinę w jednej pozycji, bez względu na nierówności terenu. Każde koło osadzone jest bowiem na niezależnym, sterowanym przez komputer zawieszeniu, którego skok jest bardzo duży. Dzięki temu rozwiązaniu, jak widać na poniższym wideo, pojazd może np., poruszać się po zboczu, zaś kabina pozostanie w tej samej pozycji.

Na razie nie wiadomo kiedy nowe rozwiązania trafią do wojskowych pojazdów, ale trzeba przyznać, że zapowiadają się bardzo ciekawie. Takie koło z pewnością bardzo przydałoby się w samochodach terenowych.

DARPA

Źródło: Techcrunch.com

You may also like...