Amerykanie uruchomili najszybszy superkomputer na świecie

Po kilku latach dominacji Chińczyków, Amerykanie znowu mogą pochwalić się posiadaniem najszybszego superkomputera na świecie. Ich superkomputer nazywa się Summit i został wczoraj uruchomiony w ośrodku naukowym Oak Ridge National Lab w Tennessee.

Przez kilka ostatnich lat, batalię o to kto posiada najszybszy superkomputer na świecie, wygrywali głównie Chińczycy. Amerykanie natomiast utracili ten tytuł w 2012 roku i przez dłuższy czas nie udawało się im go odzyskać. Teraz sytuacja się zmieniła, gdyż wczoraj Departament Energii uruchomił zupełnie nowy sprzęt, który pozwoli Amerykanom odzyskać palmę pierwszeństwa.

Maszyna nazywa się Summit i zlokalizowana jest w ośrodku naukowym Oak Ridge National Lab w Tennessee, gdzie znajduje się także poprzedni amerykański zdobywca tytułu. Komputer ma wydajność 200 petaflopow i pod tym względem znacznie zostawia w tyle chiński superkomputer TaihuLight, którego moc obliczeniowa wynosi jedynie 93 petaflopy. Jest także siedmiokrotnie szybszy od Titana, który był poprzednim amerykańskim superkomputerem mogącym kilka lat temu poszczycić się największą mocą. Liczby mogą jednak niewiele Wam mówić, dlatego należy dodać, że maszyna w ciągu godziny potrafi rozwiązać problem, który domowemu komputerowi zająłby około 30 lat.

Summit składa się z 4608 serwerów, które łącznie zajmują powierzchnię dwóch boisk do tenisa. Znajduje się w nich 9000 22-rdzeniowych procesorów IBM Core9 oraz ponad 27 tys. sztuk układów graficznych Nvidia Tesla V100. Tak duża liczba procesorów wydziela oczywiście ogromne ilości ciepła, więc wymaga odpowiedniego chłodzenia. Procesory chłodzone są wodą, zaś przez system w ciągu minuty przepompowywane jest jej ponad 18 tys. litrów. Natomiast energia potrzebna do zasilania tego potwora, byłaby w stanie zasilić 8100 gospodarstw domowych.

Nowy komputer został zaprojektowany przede wszystkim do operacji z użyciem sztucznej inteligencji. I może wykorzystywać uczenie maszynowe oraz głębokie uczenie do badań związanych z medycyną, fizyką, modelowaniem klimatu oraz innymi zagadnieniami.

W niedalekiej przyszłości zostanie wykorzystany do analizy eksplodujących supernowych, by ustalić w jaki sposób pierwiastki takie jak złoto przemieszczają się po wszechświecie. W planach jest także użycie go do symulacji nowych typów materiałów, takich jak nadprzewodniki. Naukowcy panują też zbadać związki pomiędzy czynnikami powodującymi powstawanie nowotworów, takich jak geny, biologiczne markery oraz środowisko. Innymi słowy jest sporo projektów, do których nowy superkomputer bardzo się przyda.

Pytanie teraz komu teraz uda się zbudować maszynę o jeszcze większej mocy obliczeniowej i kiedy to nastąpi. Wyścig o posiadanie najmocniejszego superkomputera nadal trwa.

superkomputer

Źródło: Ornl.gov

You may also like...