Android 15 już dostępny w wersji beta; przetestuj funkcje nowego systemu Google
Android 15 powoli zaczyna nabierać kształtów, a tymczasem użytkownicy mogą sami przetestować opcje, które zaoferuje. Google wypuściło właśnie pierwszą betę nowego systemu.
Już tej jesieni pojawi się kolejna duża aktualizacja systemu operacyjnego Google. O tym jakie funkcje przyniesie Android 15, mogliśmy dowiedzieć się z dwóch wersji poglądowych, a teraz możemy samodzielnie go przetestować. Google wypuściło właśnie pierwszą betę nowej platformy, dostępną na razie dla smartfonów z rodziny Pixel. W planach są jeszcze trzy kolejne bety, z których ostatnia pojawi się latem. Potem prace nad systemem zakończą się i będziemy mogli pobrać pełną jego wersję.
Android 15 wprowadza wiele usprawnień
Na razie możemy sprawdzić jakie zmiany przyniesie ze sobą aktualizacja Androida, a jest ich całkiem sporo i wiele z nich może znacznie poprawić komfort użytkowania telefonu. Jedną z kluczowych nowości jest lepsza współpraca z urządzeniami dysponującymi większymi wyświetlaczami. Aplikacje tworzone pod Androida 15, będą mogły domyślnie pracować w trybie edge-to-edge i nie będą już musiały wyświetlać swojej zawartości za paskami systemowymi. Paski systemowe staną się przezroczyste lub półprzezroczyste, zaś zawartość domyślnie będzie się za nimi przesuwać.
Android 15 usprawni także system bezdotykowych płatności, aby funkcja „dotknij, aby zapłacić”, była bardziej płynna i niezawodna. Pozwoli to na lepszą współpracę z wieloma aplikacjami obsługującymi technologię NFC.
Kolejną nowością jest funkcja archiwizacji aplikacji, którą Google zapowiedziało w zeszłym roku. Pozwala zwolnić miejsce w telefonie, umożliwiając częściowe usunięcie rzadziej używanych aplikacji, przy zachowaniu zapisanych danych. Nowy Android będzie wspierał ją na poziomie systemu operacyjnego, więc użytkownik może zyskać więcej przestrzeni w pamięci telefonu. Aplikacje, po dotknięciu ich ikony, będzie można oczywiście w każdej chwili ponownie przywrócić.
Nowy system stanie się bardzie przyjazny użytkownikom niewidomym oraz niedowidzącym. Aplikacja Talkback będzie bowiem wspierała wyświetlacze brajlowskie, korzystające z urządzeń interfejsu HID przez USB i Bluetooth. Ten standard, podobny do tego używanego przez myszy i klawiatury, z czasem pomoże Androidowi obsługiwać szerszą gamę takich monitorów.
Nowe funkcje bezpieczeństwa
Kolejną nowością jest moduł E2eeContactKeysManage, który ułatwia szyfrowanie typu end-to-end (E2EE) w aplikacjach na Androida, udostępniając interfejs API na poziomie systemu operacyjnego do przechowywania kryptograficznych kluczy publicznych. Zaprojektowano go do współpracy z aplikacją kontaktów platformy, aby zapewnić użytkownikom scentralizowany sposób zarządzania i weryfikowania kluczy publicznych ich kontaktów.
Android 15 wprowadza także zmiany dotyczące bezpieczeństwa, zapobiegając wysuwaniu innych aplikacji na pierwszy plan przez złośliwe aplikacje działające w tle, podnoszeniu ich uprawnień i nadużywaniu interakcji z użytkownikiem. Ma to chronić przed złośliwymi aplikacjami oraz zapewniać większą kontrolę nad urządzeniem.
W becie nowego systemu poprawiono również obsługę plików PDF oraz zwiększono elastyczność trybu „Nie przeszkadzać”. Wprowadzono też usprawnienia obsługi telefonów z klapką, wyposażonych w zewnętrzny wyświetlacz. Pojawi się bowiem więcej możliwości ich wykorzystania i uruchamiania na nim różnych aplikacji. Dostępna jest także przydatna funkcja częściowego udostępniania ekranu, która rejestruje jedynie aktywność w ramach jednej wybranej aplikacji. Cokolwiek innego użytkownik będzie robił na telefonie podczas przechwytywania ekranu, nie zostanie udostępnione.
Usprawniono też elementy sterujące Bluetooth, które są łatwiej dostępne, zwłaszcza jeśli do telefonu podłączonych jest wiele urządzeń. Przygotowano także nowe ustawienie, dzięki któremu telefon będzie mógł pełnić funkcję kamery internetowej, umożliwiając prowadzenie rozmów na komputerze.
To oczywiście tylko część zmian, jakie Google przygotowuje dla nowego systemu, a więcej szczegółów poznamy podczas konferencji Google I/O. Gdybyście chcieli wypróbować betę Androida, to musicie posiadać smartfon lub tablet z rodziny Pixel. Gdybyście go jednak nie mieli, możecie użyć 64-bitowych obrazów systemu za pomocą emulatora Androida w Android Studio. Aktualizację pobierzecie z tej strony.
Technogadżet w liczbach