Android 8.0 Oreo zaprezentowany w pełnej krasie

Podczas wczorajszej konferencji, Google oficjalnie zaprezentowało nowy system operacyjny Android 8.0 Oreo. Jego premiera odbędzie się pod koniec bieżącego miesiąca.

Po wielu miesiącach plotek i spekulacji, wreszcie mamy okazję zapoznać się z najnowszą wersją najpopularniejszej mobilnej platformy. Podczas konferencji w Nowym Jorku, Google zaprezentowało bowiem system Android 8.0 Oreo.

Jak wiemy, każda kolejna wersja Androida ma nazwę nawiązującą do jakichś słodyczy. Tym razem w nazwie znajdziemy popularne ciasteczka Oreo. Jest to kolejny przypadek, gdy w nazwie nowego systemu znalazła się prawdziwa marka. Google musiało zapewne zapłacić producentowi niemałe pieniądze za licencję na wykorzystywanie tej nazwy.

Google już udostępniło testową wersję systemu na smartfony Google, czyli Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel oraz Pixel XL, przeznaczoną dla operatorów. Po zakończeniu testów platforma trafi do użytkowników. Oprócz wymienionych urządzeń, będzie też dostępny na hybrydowy tablet Pixel C 2 w 1, odtwarzacz Nexus Player oraz smartfony Android One.

Android 8.0 Oreo

Do końca roku platformę otrzymają telefony takich firm, jak LG, HTC, Exxential, General Mobile, HMD Global, Huawei, Kyocera, Motorola, Samsung, Sharp i Sony. Niestety nie będzie on dostępny na takie modele jak Nexus 6 oraz Nexus 9.

Zaskakujące jest to, że zmiany jakie przyniesie Android 8.0 Oreo wcale nie są tak duże, jak można by sądzić. System nie wprowadzi mnóstwa nowych funkcji, choć oczywiście przyniesie parę rozwiązań. Wśród nich jest m.in., wielozadaniowość z obrazem w obrazie, kropki powiadomień pojawiające się na ikonach najczęściej używanych aplikacji, poprawione zarządzanie baterią, wsparcie dla funkcji Instant Apps oraz przeprojektowane emoji.

Android 8.0 Oreo

Ciekawą funkcją są wspomniane kropki powiadomień. Każda z aplikacji w przypadku oczekującego powiadomienia, np. o nowej aktualizacji. Poinformuje dodatkowo niewielką kropką znajdującą się w prawym górnym rogu ikony. Równie interesującą opcją są adaptacyjne ikony, które mogą mieć różny kształt, przezroczyste tło, a nawet psie uszy.

Android 8.0 Oreo

Prócz tego użytkownicy otrzymają standardowo włączony system Google Play Protect, który będzie ich chronił przed złośliwymi aplikacjami. Sam system ma także działać znacznie szybciej, zaś funkcja Autofil zapisze loginy do najczęściej używanych aplikacji co pozwoli nam szybciej je uruchamiać.

Pojawi się też wsparcie dla obsługi gestów przez czytnik biometryczny, personalizowane skróty na zablokowanym ekranie oraz kilka innych funkcji. Jak widać Android 8.0 Oreo nie jest żadną rewolucją, ale z pewnością oferowane przez niego funkcje, przydadzą się użytkownikom.

Android 8.0 Oreo

Źródło: Engadget.com

You may also like...

9 komentarzy

  1. Adek pisze:

    31 października 2013 roku powstał Android o nazwie KitKat wiec nie jest to pierwszy przypadek znanej marki w nazwie 🙂

  2. Zonk pisze:

    Ja bym stawial, ze to producen oreo musial sporo zaplacic.