Android Q może pozbawić nas jednej z ważnych funkcji

Specjaliści z XDA Developers dokopali się kolejnych szczegółów systemu Android Q. Najnowsze informacje sugerują porzucenie przycisku wstecz, obecnego w tej platformie od wielu lat.

Jedną z kluczowych funkcji oferowanych przez Androida jest przycisk wstecz. To bardzo przydatne rozwiązanie, które chętnie wykorzystujemy do nawigacji na internetowych stronach, w menu ustawień, aplikacjach itp. Najnowsze wieści sugerują jednak, że system Android Q może nas tego rozwiązania pozbawić.

Tak twierdzą specjaliści z XDA Developers, który odkryli w buildzie nowego systemu bardzo ciekawe informacje. Google zamierza bowiem wprowadzić do swego mobilnego systemu więcej sterowania za pomocą gestów. Zamiast dedykowanego przycisku wstecz, na dole ekranu pojawi się specjalny przycisk w kształcie pigułki. Wykonywanie na nim określonych gestów, umożliwi powrót do wcześniej wyświetlanej strony, poprzedniego ekranu aplikacji itp.

Nowy przycisk będzie miał różne funkcje w zależności od wykonanego gestu. Na przykład puknięcie przywróci ekran główny, zaś przytrzymanie uruchomi Asystenta Google. Natomiast przesuwanie w odpowiednią stronę pozwoli przełączać się pomiędzy aplikacjami, przesuwać ekrany itp.

Jak to wszystko dokładnie wygląda, możemy zobaczyć na poniższym wideo. Oczywiście pamiętajmy, że nagranie wykonano na bardzo wczesnej wersji systemu Android Q, więc wiele się jeszcze może zmienić. Nie mamy pewności, czy Google udostępni to rozwiązanie użytkownikom smartfonów. Być może dowiemy się tego podczas konferencji Google I/O 2019, która odbędzie się za kilka miesięcy.

Trzeba jednak przyznać, że obecny pomysł prezentuje się bardzo interesująco i wygląda na bardzo wygodne rozwiązanie. Oczywiście czy tak jest w istocie, przekonamy się dopiero gdy platforma pojawi się na rynku.

Android Q

Źródło: Xda-developers.com

You may also like...