Nowa wersja Androida będzie zarządzała inteligentnym domem

Google zapowiedziało udostępnienie platformy Android Things, producentom OEM. Nowy system opracowano do kontrolowania sprzętu z rodziny Internetu Rzeczy.

Google ma w swej ofercie kilka różnych systemów operacyjnych, przeznaczonych dla określonych urządzeń. Android obsługuje smartfony, Wear OS zarządza sprzętem noszonym, zaś Android Auto przeznaczony jest dla samochodowych zestawów inforozrywki. Amerykański koncern posiada jeszcze jedną wersję tego systemu, mianowicie Android Things.

Jest to oprogramowanie będąca zasadniczo Androidem stworzonym dla urządzeń z kategorii Internetu Rzeczy. Platforma powstała przede wszystkim dla różnego rodzaju produktów z kategorii inteligentnego domu, takich jak inteligentne głośniki oraz wyświetlacze.

Koncern z Mountain View zamierza zwiększyć popularność swego oprogramowania. Planuje więc udostępnić platformę producentom OEM, oferującym głośniki i wyświetlacze z wbudowanymi asystentami. Sprzęt zyskujący ostatnio na popularności, oferuje nam szerokie możliwości sterowania domowymi urządzeniami, począwszy od oświetlenia, poprzez sprzęt AGD, a kończąc na systemach alarmowych. Jego sprzedaż ciągle rośnie, więc Google liczy na to, że wejście na ten rynek, w najbliższych latach zapewni firmie niemałe zyski. Każdy producent OEM za prawo do korzystania z platformy, będzie musiał ponosić opłaty licencyjne. Eksperci szacują, że za kilka lat, takich inteligentnych urządzeń pojawi się w naszych domach kilkadziesiąt milionów. Dla Google będzie to więc bardzo lukratywny biznes.

Android Things jest już używany w kilku popularnych urządzeniach. Znajdziemy go w pierwszej generacji głośników oraz wyświetlaczy, pochodzących od takich firm jak Lenovo, JBL oraz LG.

Android Things

Źródło: Googleblog.com

You may also like...