Szpiegowani posiadacze telewizorów Vizio dostaną odszkodowanie

Użytkownicy telewizorów chińskiej firmy Vizio, dostaną odszkodowanie za to, że sprzęt ich szpiegował. Każdy z nich może liczyć na kwotę 31 dolarów.

Chińskie firmy od czasu do czasu są przyłapywane na szpiegowaniu użytkowników swego sprzętu. Takie sytuacje dotyczą jednak nie tylko smartfonów, ale również sprzętu RTV, a ściślej mówiąc telewizorów.

Kilka lat temu rozpętała się niemała afera, gdy odkryto, że telewizory Smart TV firmy Vizio, szpiegowały swych użytkowników. Sprzęt zakupiony w okresie od 2014 do 2017 roku rejestrował bowiem wszystko co oglądają ich właściciele, zaś zbierane informacje trafiały następnie do reklamodawców.

Po nagłośnieniu sprawy, firmą zajęły się rządowe agencje. W 2017 roku Vizio podpisało więc ugodę z FTC, w ramach której zapłaciło grzywnę w wysokości 2,2 mln dolarów. Wściekli na producenta klienci uznali jednak, że to za mało. Sami wytoczyli więc zbiorowy proces, który w zeszłym roku zakończył się ugodą na kwotę 17 mln dolarów.

Pieniądze te, po odjęciu kosztów prawników, kosztów sądowych oraz innych opłat, trafią do właścicieli odbiorników Vizio. Ich posiadacze nie powinni jednak liczyć na dużą kwotę odszkodowani. Wyszło bowiem, że każdy klient poszkodowany w wyniku inwigilacji, dostanie jedynie 31 dolarów. Otrzymają je jednak tylko osoby, które nabyły sprzęt w okresie od 1 lutego 2014 do 6 lutego 2017 roku.

Po tym czasie producent udostępnił już aktualizację oprogramowania, która wyłączała funkcję szpiegowania.

Vizio

Źródło: Cordcutters.com

You may also like...