Android Oreo zwiększa udział w rynku

Google udostępniło kolejne, sierpniowe zestawienie dystrybucji poszczególnych wersji systemu Android. Widać w nim kolejny wzrost popularności Oreo.

Jak co miesiąc, koncern Google opublikował na swym blogu najnowsze zestawienie dystrybucji swego mobilnego systemu operacyjnego. Dane pochodzą z sierpnia, jednak nie uwzględniają jeszcze najnowszej jego edycji 9.0 Pie, skupiając się wyłącznie na poprzednich wersjach.

Nowa wersja oprogramowania pojawiła się bowiem na zbyt małą liczbę urządzeń, by można ją było uwzględnić w zestawieniu. W momencie zbierania danych, była bowiem dostępna tylko na smartfony z rodziny Pixel oraz Essential Phone. A Google nie umieszcza na liście systemów, których udział w rynku wynosi poniżej 0,1%. Prawdopodobnie pojawi się więc w kolejnym zestawieniu, gdy w sprzedaży będzie już więcej sprzętu.

Poniższe zestawienie pokazuje, że nadal jedną z bardziej popularnych wersji Androida jest Marshmallow, którego udział w rynku urządzeń mobilnych wynosi aż 22,7%. Da się też zauważyć powolny wzrost popularności wersji Oreo w wersji 8.0 i 8.1, która w tym miesiącu była zainstalowana na 14,64% urządzeń. Najpopularniejszy jest jednak nadal Nougat, którego wersje 7.0 i 7.1 używane są obecnie 30,8% użytkowników smartfonów z Androidem.

Pewnym zaskoczeniem może być obecność w zestawieniu najstarszych wersji systemu, czyli Gingerbread oraz Ice Cream Sandwich. Obie mają 0,3 procentowy udział w rynku, a tuż za nimi plasuje się Jelly Bean z wynikiem 3,5%.

Android

Android

Źródło: Android.com

You may also like...