Apple będzie produkować smartfony w USA?

Japońska gazeta Nikkei twierdzi, że Apple rozważa przeniesienie produkcji smartfonów do Stanów Zjednoczonych. Jest to efekt wygrania prezydenckich wyborów w USA przez Donalda Trumpa.

Każda firma chce mieć jak największe zyski, a to oznacza cięcie kosztów produkcji. Najniższe koszty są oczywiście w Chinach, gdzie działa większość światowych koncernów. Jest tam również Apple, które dzięki współpracy z Foxconnem, na każdym sprzedanym egzemplarzu smartfona ma ponad 100 procent zysku.Sytuacja może się jednak wkrótce zmienić i jest spora szansa na to, że Apple przeniesie produkcję smartfonów z Chin do Stanów Zjednoczonych. Jest to efekt wygrania wyborów prezydenckich przez Donalda Trumpa, który w swej kampanii obiecywał, że zwiększy liczbę miejsc pracy dostępnych dla amerykańskiego obywatela.

Jak donosi japońska gazeta Nikkei, Apple już bada możliwość przeniesienia produkcji iPhone’ów do USA. Foxconn, z którym firma z Cupertino ściśle współpracuje, popiera ten pomysł, jednak przeciwny jego realizacji jest Pegatron, kolejny partner amerykańskiej firmy. Warto dodać, że Apple odpowiada za ponad 50% łącznej sprzedaży Foxconnu, więc można powiedzieć, że zapewnia chińskiej firmie największe zyski.

Oczywiście na razie nie wiadomo na pewno, czy Apple rzeczywiście zdecyduje się przenieść do USA i czy smartfony będą składane rękami amerykańskiego robotnika. Firma po prostu przygotowuje się na taką ewentualność, ale to czy ją zrealizuje, to inna sprawa.Poza tym Apple już od jakiegoś czasu wspólnie z Foxconnem pracuje nad w pełni zrobotyzowaną linią produkcyjną iPhone’ów. Nawet jeśli wróci do Stanów, to dla tamtejszego rynku pracy nie będzie to miało większego znaczenia, skoro i tak wszystkie zadania będą wykonywać maszyny.

Źródło: Nikkei.com

You may also like...