Apple zapłaci miliony za spowalnianie smartfonów

Apple będzie musiało zapłacić we Włoszech 10 mln euro grzywny. Amerykańską firmę ukarano w ten sposób za celowe spowalnianie smartfonów z powodu starych baterii.

W zeszłym roku Apple przyznało się do celowego spowalniania wydajności starszych iPhone’ów, co klienci uznali za próbę wymuszenia na nich kupna nowego sprzętu. Firma wyjaśniła, że jej działanie miało na celu wyłącznie ochronę użytkowników przed problemami. Ulegające powolnej degradacji baterie miały bowiem coraz mniejszą pojemność, a więc mogło to powodować niepożądane wyłączenia sprzętu. Obniżenie taktowania zegara miało im zapobiec.

Kłopot w tym, że amerykańska firma zrobiła to bez powiadamiania użytkowników, a tym bardziej pytania ich o zgodę. Gdy więc sprawa wyszła na jaw, posypały się zbiorowe pozwy, zaś wściekli klienci amerykańskiej firmy domagali się odszkodowań. Wygląda na to, że afera jeszcze się całkowicie nie zakończyła. Jeden z włoskich watchdogów dbających o prawa konsumentów, z tego powodu nałożył na amerykańską firmę grzywnę w wysokości 10 mln euro.

Grzywna jest również za brak przejrzystych informacji dotyczących tego jak konserwować i ewentualnie wymieniać baterie na smartfonach.

spowalnianie smartfonów

Źródło: Reuters.com

You may also like...