Galaxy S25 bez procesorów Exynos i Snapdragon? Samsung może zastąpić je MediaTekiem

Przecieki sugerują, że w nadchodzącym modelu Galaxy S25 może nie być procesora Exynos oraz Snapdragona. Źródła donoszą, ze Samsung testuje ponoć jeden z układów firmy MediaTek.

Robi się coraz większe zamieszanie wokół procesorów, które miałby otrzymać najnowszy flagowiec Samsunga, czyli Galaxy S25. Jak niedawno informowałem, pojawiły się przecieki mówiące, iż w nowym modelu popularnej serii, nie pojawi się procesor Exynos 2500. Według nieoficjalnych doniesień, własny układ południowokoreańskiej marki, nie spełniał bowiem wymogów dotyczących wydajności. Producent miałby więc zastąpić go Snapdragonem 8 Gen 4 i taki właśnie układ trafiłby do wszystkich wariantów tego modelu.

Galaxy S25 z procesorem MediaTeka?

Byłoby to dobre rozwiązanie, gdyż poprzednie generacje Exynosa nie zachwycały wydajnością. Procesor Qualcommu zapewniłby więc nie tylko wydajność na odpowiednim poziomie. Najnowsze rozwiązania w dziedzinie oszczędzania energii mogłyby także zadbać o długi czas działania sprzętu.

Według najnowszych doniesień serwisu Financial News, taki scenariusz może jednak nie wchodzić w grę. Źródło twierdzo bowiem, że Samsung testuje obecnie w Galaxy S25 jeden z procesorów firmy MediaTek. Nie podano o jaki model chodzi, ale najbardziej prawdopodobnym wyborem może być Dimensity 9400. To układ, który ma powstawać z wykorzystaniem 3 nm procesu produkcji N3E, stosowanego przez firmę TSMC. To ta sama technologia, z której korzysta Snapdragon 8 Gen 4, co może oznaczać, że oba powinny mieć osiągi na podobnym poziomie.

Dlaczego Samsung miałby zrezygnować z montowania we flagowym modelu, procesora Qualcomma? Prawdopodobnie chodzi o koszty, gdyż producent musiałby zapłacić za niego znacznie więcej, niż za Snapdragona 8 Gen 3, obecnego w serii Galaxy S24, którego kupował po około 200 dolarów za sztukę. Według ekspertów, nowy chip kosztowałby nawet 30 procent drożej. Koncern raczej nie wziąłby różnicy w cenie na siebie, a więc cena telefonu musiałaby wzrosnąć.

Samsung szuka tańszych procesorów

Informacje o obecności w modelu Galaxy S25 procesora MediaTeka, nie są rzecz jasna potwierdzone i należy podchodzić do nich ostrożnie. Nie można jednak tego wykluczyć, zwłaszcza że, Samsung poinformował niedawno, że układ tej firmy znajdzie się w nadchodzącym tablecie Galaxy Tab S10 Plus. Firma włoży tam procesor MediaTek Dimensity 9300+, zastępując nim Snapdragona 8 Gen 3. Będzie to pierwszy raz, kiedy koreański gigant zastosuje układ tajwańskiego producenta, w swoim tablecie premium. Tutaj również powodem tej decyzji, była rosnąca cena układów Qualcomma.

Kluczowym pozostaje pytanie, czy Dimensity 9400 zapewni flagowemu smartfonowi Samsunga, taką samą wydajność jak Snapdragon 8 Gen 4. Gdyby okazało się, że będzie od niego słabszy, Galaxy S25 może wówczas nie wzbudzić większego zainteresowania.

You may also like...